Yılbaşı gecesi Ortaköy'de bulunan Reina gece kulübünde gerçekleştirilen katliamda hayatını kaybedenler sevenlerinin gözyaşlarıyla toprağa veriliyor.

"AÇIN TAPUTU, KOCAĞIMI GÖRECEĞİM"

Ortaköy'deki ünlü gece kulübü Reina'da garson olarak çalışan Kenan Kutluk'un cenazesi, İstanbul'dan otobüsle memleketi Sivas'ın Zara ilçesine bağlı Aşağımescit Köyüne getirildi.

Kutluk'un baba evinde helallik alındıktan sonra köy okulunun bahçesinde cenaze töreni düzenlendi.

Törene Sivas Valisi Davut Gül, AK Parti Sivas Milletvekili Mehmet Habip Soluk, CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, Zara Belediyesi Başkanı Sayit Ahmet Pala ve yakınları katıldı.

Törende baba Nurettin ile anne Makbule Kutluk tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Eşi Duygu Kutluk da tabuta sarılarak, "Oy ben seni nasıl verdim. Ben seni kara toprağa vermeyeceğim. Kocamı göreceğim, açın tabutu. Benim yavrularım babasız kaldı. Bir kez sarılayım. Kenan ben seni babanın evine böyle mi getirecektim. Gözleri açık gitmedi değil mi" diye feryat etti.

Zorla tabuttan uzaklaştırılan Duygu Kutluk daha sonra geri dönerek tabuta sarılıp, "Kenan bu Zahide için, bu Duru için, bu da benim için" diye ağlayarak eşinin tabutunu 3 kez öptü.

Alevi dedesinin kıldırdığı cenaze namazının ardından Kutluk'un cenazesi köy mezarlığında Kürtçe ve Türkçe ağıtlarla gözyaşları içinde toprağa verildi. Cenazeye Kutluk'un kızları 5 yaşındaki Zahide ile 1.5 yaşındaki Duru ise getirilmedi.

"YAVRUM BENİ ÖPTÜ GİTTİ, GELMEDİ"

Saldırıda hayatını kaybeden 19 yaşındaki Büşra Köse için ise İstanbul’daki Gaziosmanpaşa Merkez Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi.

Törene, Büşra Köse'nin babası Mustafa, annesi Hülya, kız kardeşleri Kübra ve Çağla Köse ile yakınları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ve vatandaşlar katıldı. Törende, cami avlusunda taziyeleri Köse'nin ailesi kabul etti.

"İNSAN İNSANA NASIL KIYABİLİYOR"

Tabutun arkasında ilerleyen acılı anne Hülya Topuzlu'nun, "İnsan insana nasıl kıyabiliyor? Nasıl bir dünyada yaşıyoruz? Şehitlere ağlıyoruz, benim de başıma geldi. Yavrum beni öptü gitti, gelmedi. Allah cezalarını versin" şeklindeki sözleri yürek burktu.

Büşra Köse'nin tabutu, öğle vakti kılınan namazının ardından omuzlara alınarak cenaze aracına taşındı. Köse'nin cenazesi, Yeni Cebeci Mezarlığı'nda toprağa verildi.


Bu arada, daha önce muhasebecilik yaptığı belirtilen açıköğretim fakültesi öğrencisi Büşra Köse'nin eğlence mekanına arkadaşlarıyla gittiği belirtildi.

Köse'nin ağabeyi Barış Köse'nin de geçen Kurban Bayramı'nda Bursa'da uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybettiği öğrenildi.

"KİMİN ÖLDÜRDÜĞÜ UMRUMDA DEĞİL. BU BİR TERÖR SALDIRISI"

Katliamında hayatını kaybeden güvenlik görevlisi Fatih Çakmak'ın (34) cenaze töreni de Büşra Köse gibi İstanbul'da yapıldı.

Cenazede Çakmak'ın babası Hasan Çakmak, annesi Ayten Çakmak ve kardeşleri taziyeleri kabul etti. Törene birçok vekil ve vatandaş katıldı.

Çakmak'ın annesi oğlunun tabutuna sarılarak ağladı. Ayten Çakmak'ı diğer oğulları teselli etti. Çakmak 4 kardeşinden biri olan Mehmet Çakmak ise kardeşinin öldürülmesi ile ilgili açıklamalarda bulunarak kardeşinin dışarıda bir arkadaşıyla birlikte olduğunu ve saldırganın polisi vurduktan sonra kardeşini içeri kaçarken arkadan vurduğunu dile getirdi.

Kardeşinin Beşiktaş'taki terör saldırısından 3 dakika arayla kurtulduğunu söyleyen Mehmet Çakmak, "Öfkeli değilim. Çünkü neden öfkeli değilim. Ne olduğunu bilmiyorum. Şu anda kimin öldürdüğü de benim umurumda değil. Bu bir terör saldırısı. Burada hep beraber acımızı paylaşmaya geldik. Kardeşimi son yolculuğuna uğurlamaya geldi. Şehit oldu kardeşim. Kimin şehit ettiği önemli değil. Bugün benim kardeşim gitti. Yarın başkaları gitmesin diye en azından daha da derinlemesine önlem alınması lazım ki başka şehitler olmasın" ifadelerini kullandı.

Çakmak'ın babası ise öfkeli olmadığını söyleyerek "Düşman belli değil, bir şey belli değil. Ne yapacaksın" dedi. Öğle vakti düzenlenen törenin ardından Çakmak'ın cenazesi Güneşli mezarlığına defnedildi.

ASKERLİK ARKADAŞLARIYLA ORADAYDI

Saldırıda hayatını kaybeden bir diğer isim de askerlik arkadaşlarıyla eğlenmeye giden Mustafa Kaya idi.

Kaya'nın cenazesi Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde toprağa verildi.

Cenazeye, Kaya'nın ailesi ve yakınlarının yanısıra vekil, başkan ve vatandaş katıldı.

İstanbul'da ailesiyle yaşayan ve özel bir gümrük firmasında çalışan Kaya'nın askerlik döneminden 2 arkadaşıyla yılbaşı gecesi buluşarak, onlara eşlik etmek için eğlence kulübüne gittiği öğrenildi.

Saldırıda Kaya'nın yanındaki bir arkadaşının da öldüğü belirtildi.

23 YAŞINDAKİ YUNUS DA TOPRAĞA VERİLDİ

Reina katliamının kurbanlarından Yunus Görmek, Ümraniye Ihlamurkuyu Merkez Camisi'ndeki törenin ardından toprağa verildi.

Törene, Yunus Görmek'in babası Erdoğan, annesi Meral, yakınları ve arkadaşları katıldı. Törende, cami avlusunda taziyeleri Görmek'in ailesi kabul etti.

Ihlamurkuyu Merkez Camisi'ndeki törenin ardından Yunus Görmek'in Türk bayrağına sarılı tabutu, omuzlara alınarak cenaze aracına taşındı. Görmek'in cenazesi, Ihlamurkuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Acısının tarif edilemez olduğunu belirten baba Erdoğan Görmek, "Ülkem, bayrağım ve dinim için şehit olmaya ben de hazırım" dedi.

KIZININ BAKIŞLARI YÜREKLERİ DAĞLADI

Saldırıda hayatını kaybeden özel güvenlik görevlisi Hatice Koç Karcılar 3 yaşındaki kızının hüzünlü bakışları arasında toprağa verildi.

Aslen Gümüşhane’nin Şiran İlçesi Yeşilbük Köyü nüfusuna kayıtlı olan ve 20 yıldan beri Erdek’te yaşayan Abdullah- Döndü Koç’un üç çocuğunun en büyüğü olan Hatice Koç Karcılar’ın Türk bayrağına sarılı cenazesi bu sabah önce ailesinin oturduğu evin önüne getirildi. Evlerinin önünde helallik alındığı sırada Hatice Koç’un annesi Döndü Koç, "Yavrum, o ölmeyeydi de ben öleydim. Gencecikti" diyerek gözyaşı döktü.

Çarşı Camii’ndeki cenaze törenine çok sayıda bakan, komutan ve 3 bin erdekli katıldı.

Cenaze töreninde teröre tepki yağdı. Cenaze namazının ardından Hatice Koç, Erdek şehir mezarlığında toprağa verildi.

Eşinden ayrı yaşadığı öğrenilen Hatice Koç Karcılar’ın kızı Akmer Hiranur da akrabalarının kucağında cenaze törenini izledi.