Ortakulak iltihabı nasıl ve neden oluşuyor?
Kulak üç kısımdan oluşuyor. Kulak zarından iç kulağa kadar olan kısım orta kulak. Ortakulağı enfeksiyona açık hale getiren şey ise östaki borusu. Ortakulak, küçük bir borucuk ile boğaza bağlanıyor. Östaki borusunun işlevi orta kulağı havalandırmak. Kış aylarında çok sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonları orta kulağa bağlanan bu borunun işlevini bozuyor. Orta kulağın havalanamaz hale gelmesi de enfeksiyona neden oluyor.

Belirtileri ve tedavi yöntemi nedir?
Genellikle kulak ağrısı ve ateş şeklinde kendini gösteriyor. Geçici işitme kaybı da olabiliyor. Kulak zarı delindiyse, kulaktan sıvı da gelebiliyor.
İki yaş altı çocuklarda sıklıkla antibiyotik tedavisi gerektirmeden dört beş gün içinde geçebiliyor. Tabi nasıl bir tedavi uygulanacağı her zaman doktorun takdiri. Nadiren eğer kulağın içinde apse oluştuysa, kulak zarına çizik atarak bu sıvıyı tahliye etmek gerekebiliyor.

Boğaz enfeksiyonu sırasında ortakulağın etkilenmesi kaçınılmaz mı ? Orta kulak iltihabından nasıl kaçınırız?
Eğer östaki borusunun işlevi bozulmazsa, orta kulak etkilenmiyor. Östaki borusunun işlevini etkileyen bazı faktörler var. Tıkalı burun ve büyük geniz eti gibi.

En iyi korunma yöntemi evdeki ortam sıcaklığını 20 derecenin üzerine çıkarmamak ve nem oranını yüzde 50’de tutmaktır. Kış aylarında evlerimiz çok sıcak ve nemsiz oluyor. Bu da özellikle üst solunum yolları enfeksiyonları sırasında burnumuzun daha da kapalı kalmasına neden oluyor. Üst solunum yolu enfeksiyonu sırasında çocuklar açık havada vakit geçirmeli. Bu da burunlarının açık kalmasına katkı sağlayacaktır.

Tüylü oyuncaklardan, tozlu ve sigara içilen ortamlardan uzak durma, sık sık ellerin yıkanması da koruyucu olacaktır.

Neden çocuklarda daha sık görülüyor ?
Çocukların anatomileri mükemmel değil. Her şeyden önce enfeksiyonlara çok daha yatkınlar. Yine anatomik nedenlerle ortakulak da yetişkinlere oranla çok daha çabuk bu enfeksiyonlardan etkileniyor.