Ortaöğretimde tercihler başladı

Ortaöğretime yerleştirme puanına göre tercih yapma süresi başladı. Öğrenciler bir defa olmak kaydıyla 12 tercihte bulunacak. Tercih süresi, 17 Temmuz'da sona erecek.

Anadolu Ajansı 13.07.2009 - 11:25

Fen, Anadolu, Sosyal Bilimler ve diğer bazı meslek liselerine öğrenci yerleştirmek amacıyla gerçekleştirilen ve ilköğretim 8.sınıf öğrencilerinin Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarının da katılarak hesaplandığı Ortaöğretim Yerleştirme Puanlarına (OYP) göre tercih yapma süresi başladı.

Tercihler, öğrenci velisi tarafından 17 Temmuz 2009 tarihine kadar ''http://www.meb.gov.tr'', ''http://oges.meb.gov.tr'' veya ''http://e-Okul.meb.gov.tr'' adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak yapılacak.

Okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacak tercihlerle ilgili yapılacak her türlü düzeltme elektronik onaylamadan önce yapılacak.

Onaylama işlemi yapıldığı andan itibaren öğrencinin tercih işlemi onaylanmış olacak.

Tercih listesinden öğrenci velisi, onaylamadan ise okul müdürlüğü ile veli birlikte sorumlu olacak.

Öğrenciler bir defa olmak kaydıyla 12 tercihte bulunacak. II. yerleştirme ve daha sonraki yerleştirme işlemlerinde de aynı tercihler geçerli olacak. Daha sonra hiçbir şekilde bu tercihlerde değişiklik yapılamayacak.

Sınavla öğrenci alan okul türlerine OYP'si 196 ve üzeri olan öğrenciler tercih yapabilecek. OYP'si 196'ın altında olan öğrenciler tercihte bulunamayacak.

OYP'ye göre tercih yapacak her öğrenci, okul aile birliğine makbuz karşılığı 5 TL yatıracak. Öğrenci ayrıca II. yerleştirme ve/veya tercihinde yükselme işlemi talebinde bulunduğunda her işlem için 5 TL daha yatıracak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...