Örümcek ağından kurşungeçirmez deri

Örümcek ağı ve insan derisi hücreleri kullanılarak elde edilen kumaş parçası kurşungeçirmezlik özelliği taşıyor.

22.08.2011 - 18:12

Örümcek ağından kurşungeçirmez deri

Hollandalı sanatçı Jalila Essaidi’nin yeni projesi ‘2.6g 329m/s’ için hazırladığı kurşungeçirmez kumaş parçası örümcek ağı ve insan derisi hücreleri kullanılarak yapıldı.

Discovery News'un haberine göre, yapılan araştırmalar sonucunda, alt deri (dermis) ile üst deri (epidermis) arasına enjekte edilen örümcek ağının, hızı kısmen azaltılmış kurşuna dayanabildiği anlaşıldı. Buna karşın, 22 kalibre tüfekten atılan merminin normal hızı deriyi delebildiği de ortaya çıktı.

Essaidi projesini şöyle anlatıyor: Bu çalışma ile güvenliğin ve kurşungeçirmezliğin en geniş anlamıyla göreceli bir konsept olduğunu göstermek istedim. Tam hızla gelen mermi deriyi delse bile projenin başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Bu çalışmam ile ne çeşit bir güvenliğin toplum yararına kullanılabileceği tartışması yeni bir boyut kazandı.

‘Designers & Artists 4 Genomics’ adlı serginin bir parçası olan çalışma, 8 Ocak 2012’ye kadar Hollanda’daki Leiden Müzesi’nde teşhir edilmeye devam edecek.

Proje adını kurşungeçirmez yeleğin dayanıklılık gösterdiği 22 kalibre uzun namlulu tüfek mermisinin ağırlığından ve hızından alıyor. Proje adını kurşungeçirmez yeleğin dayanıklılık gösterdiği 22 kalibre uzun namlulu tüfek mermisinin ağırlığından ve hızından alıyor.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...