İrlanda'nın başkenti Dublin'de yaşayan edebiyatseverler, 2006'dan beri her nisan ayında hayata geçirilen "Dublin: Bir Şehir, Bir Kitap" projesi çerçevesinde bu yıl, İrlandalı yazar Oscar Wilde'ın "Dorian Gray'in Portresi" adlı eserini okuyup tartışıyor.

İlişkili Haberler


Dublin Belediyesi'nin öncülüğünde ay boyunca düzenlenecek etkinlikler çerçevesinde sergi, toplantı ve belgesel gösterimlerinin yanı sıra, Oscar Wilde'ın sahneye uyarlanan bir kısa öyküsü de ilk kez tiyatro seyircisiyle buluşacak.

Irish Times gazetesi ve Penguin Yayınları'nın da desteklediği etkinlikler, her yıl tek bir kitaba odaklanılarak, eserin geniş bir çerçevede değerlendirilmesini amaçlıyor.

"Dublin: Bir Şehir, Bir Kitap" projesi, 2006'da Flann O'Brien'ın "At Swim-Two-Birds", 2007'de Sebastian Barry'nin "A Long Long Way", 2008'de Jonathan Swift'in "Güliver'in Gezileri", 2009'da da Bram Stoker'ın "Drakula"sını kapsamına almıştı.

WILDE'IN TEK ROMANI
Kendi portresiyle büyülenerek sonsuz gençlik ve güzellik uğruna ruhundan vazgeçen Dorian Gray'in hikayesi, ilk kez Amerikalı bir yayıncının başında bulunduğu aylık Lippincott dergisinde, 1890 yazında tefrika edildi.

Wilde, okurla buluşur buluşmaz tartışmaları da beraberinde getiren eserini kitaplaştırabilmek için bir süre yayıncıları ve edebiyat çevrelerini ikna etmeye çalıştı. Hikayenin genişletilmiş versiyonu küçük bir yayınevi olan Ward, Lock & Co. tarafından Nisan 1891'de piyasaya sunuldu.

O dönemde "değersiz ve ahlaka aykırı" bulunan eserin edebi değeri zamanla anlaşıldı ve Oscar Wilde'in zeki, alaycı bir üslupla döneminin katı ahlakçı tutumunu eleştiren önemli ve güçlü bir yapıta imza attığı görüşü öne çıktı.

Sinemaya da uyarlanan "Dorian Gray'in Portresi", şiir, oyun ve kısa öyküler kaleme almış Wilde'in yazdığı tek roman olarak edebiyat tarihindeki yerini aldı.

'Dorian Gray'in Portresi' geçtiğimiz günlerde NTV Yayınları Çizgi Roman Klasikleri serisinin sekizinci kitabı olarak da yayınlandı.

Edebi yeteneği kadar özel yaşamı ve sıra dışı görüşleriyle ilgi çeken Oscar Wilde (1854-1900), dünya edebiyatına Nobel Ödülüne layık görülen 4 edebiyatçı kazandırmış İrlanda'nın gururla sahiplendiği sanatçılar arasında bulunuyor.