Oscar Wilde'ı öpmek artık hayal!

Oscar Wilde'ın Pere Lachaise'deki mezarı, hayranlarının bıraktığı 'öpücük izlerinden' temizlendi ve zarar görmemesi için camla kaplandı.

01.12.2011 - 12:23

Oscar Wilde'ı öpmek artık hayal!

İrlandalı yazar ve şair Oscar Wilde'ın kadın hayranlarının eseri olan ruj lekeleri nedeniyle seneler içinde oldukça zarar gören ve dünyanın en kirli turist mekanlarından biri olarak gösterilen mezar, Wilde'ın torunu Merlin Holland, ünlü şairle ilgili bir senaryo kaleme alan İngiliz oyuncu Rupert Everett ile Fransız ve İrlandalı yetkililerin katıldığı bir törenle ziyarete açıldı.

İrlanda hükümetine mezarda yapılan yenileme çalışmasını finanse ettiği için teşekkür eden Holland, çok uzun zamandır büyükbabasının eserlerinden telif ücreti alamadığını, bu nedenle mezarı onarmanın kendisi için imkansız olduğunu kaydetti.

Rupert Everett da kadın hayranlarının Wilde'ın mezarını ''sonu gelmek bilmeyen öpücükleriyle kelimenin tam anlamıyla yiyip bitirdiklerini'' belirterek, ''Wilde bugün yaşasaydı, gördüğü bu ilgiden büyük mutluluk duyardı'' diye konuştu.

Everett, Wilde'ın ünlü eserlerinden ''Ciddi Olmanın Önemi''nin (The Importance of Being Earnest) beyazperde uyarlamasında rol aldığını da hatırlatarak, Wilde'ı ''hem dehası hem de akılsızlığından ötürü çok ilham verici ve acıklı'' bulduğunu belirtti.

1900 yılında Paris'te bir otel odasında yoksulluk içinde hayata veda eden Wilde'ın mezarı, modernist heykeltıraş Jacob Epstein tarafından tasarlanmış, 1985 yılına kadar neredeyse hiç zarar görmemişti. Mezar, 1990'lı yıllardan itibaren ruj lekeleri ve grafitilerin kurbanı olmuştu.

Mezarın etrafına yerleştirilen cam kaplama, ziyaretçilerin mezar taşına dokunmasını engellese de Wilde'ın hayranlarının şimdiden mezarın yanı başındaki ağaca öpücük izlerini bırakmaya başladıkları belirtiliyor.

Pere Lachaise mezarlığı, Wilde'ın yanı sıra Edith Piaf, Marcel Proust ve Jim Morrison gibi pek çok ünlü ismin mezarına ev sahipliği yapıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...