Oscar Wilde'ın 'ahlaksız teklifleri' satılıyor

Oscar Wilde'ın mektuplarında, eşcinselliğin yasak olduğu yıllarda, yazarın, kendisinin de yazılar yazdığı bir derginin editörüne, ilişkide bulunmayı teklif ettiği ortaya çıktı.

Haberler 17.09.2010 - 12:02

Oscar Wilde'ın 'ahlaksız teklifleri' satılıyor

'ilişki teklif ettiği' mektupları açık artırmayla satılacak. Bamfords Müzayede evi yetkililerinden Alan Judd, bu mektupların, "çalkantılı Oscar Wilde bulmacasının tamamlanmasına" yardımcı olmak açısından, büyük önem taşıdığını belirtiyor.

Wilde, söz konusu mektupları dergi editörü Alsager Vian'a yazmış. Vian'ın varisleri şimdi bu mektupları açık artırmayla satışa çıkarıyorlar.

Oscar Wilde, 1887 Yılında yazdığı mektupların birinde, editörü, İtalyan şarabı eşliğinde akşam yemeğine davet ediyor ve ardından genç adamın odasına çıkmaları önerisinde bulunuyor.

Daily Telegraph gazetesi Oscar Wilde'ın bir mektubundan şu alıntıları yapıyor:

''Cuma saat 7:30'da Portland Sokağındaki Pagani'ye akşam yemeğine gelin. Kıyafet önemli değil. Biz bize olacağız ve bir matara da İtalyan şarabı. Ardından sigara içer, gazete makalesi hakkında konuşuruz. Sonra sizin odanıza gidebilir miyiz? Ben çok uzaktayım ve kulüplere girmek de zor oluyor... Perşembe akşamı görüşünceye dek... Bütün bunlar çok yanlış, öyle değil mi? Hürmetle, Oscar Wilde.''

24 Eylül'de yapılacak açık artırmada Oscar Wilde'in beş mektubunun 10 bin sterline satılması bekleniyor.

Vian ailesinin, kendi gelenekleri doğrultusunda mektupları kilit altında tuttuğu ve Alsager Vian'ın 1924 yılında ölümüne kadar mektuplara el sürülmediği anlaşılıyor.

Vian, 1891 yılında evlenmişti ve Ulusal Biyografi Sözlüğü'ne yazdığı birçok yazıyla tanınıyordu.

İrlanda doğumlu Oscar Wilde, bu mektupları yazdığı tarihten 8 yıl sonra "bir başka erkekle uygunsuz ilişki içinde olduğu" gerekçesiyle ve o dönemin toplumunda büyük olay yaratan mahkemesi sonucu, iki hapis cezasına çarptırılmıştı.

Wilde'ın yaşamı ve mirası V&A'e geliyor
Bu arada Londra'daki Victoria And Albert Müzesi, Oscar Wilde'ın yaşamını ve geride bıraktığı mirası içeren yeni bir sergiye hazırlanıyor.

19. Yüzyılda Birleşik Krallık'taki estetik hareketleri konu alan sergide, Oscar Wilde'dan başka William Morris ve Dante Gabriel Rossetti gibi aydınların yaşamları ve mirasları da inceleniyor.

V&A Sergisi gelecek yıl 2 Nisan-17 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek.

Sayfa Yükleniyor...