17 Ocak'ta düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak olan ve CNBC-e'den canlı olarak yayınlanacak 67. Altın Küre ödüllerinin adayları açıklandı.

Ekonomik kriz döneminde geçen ve başrollerini George Clooney, Vera Farmiga ve Anna Kendrick'in paylaştığı 'Up in the Air' filmi 6 dalda, başrollerinde Daniel Day-Lewis, Penelope Cruz ve Marion Cotillard'ın olduğu müzikal 'Nine' filmi 5 dalda ödüle aday gösterildi.

En iyi drama dalında yarışacak diğer adaylar, fantastik bir hikayenin anlatıldığı 'Avatar', Harlem'i konu alan 'Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire", Irak savaşı temalı 'The Hurt Locker' ve İkinci Dünya Savaşı destanı 'Inglourious Basterds' oldu.

Meryl Streep'in 'Julie & Julia' ve 'It's Complicated' filmlerindeki performanslarından ötürü müzikal veya komedi dalında, Sandra Bullock'un da 'The Blind Side' ve 'The Proposal' filmleriyle drama dalında en iyi kadın oyuncu ödülüne ikişer kez aday gösterildi.

Diğer dallar ve adaylar ise şöyle sıralanıyor: En iyi müzikal veya komedi filmi dalında: 'Nine', '(500) Days of Summer', 'The Hangover', 'It's Complicated' ve 'Julie & Julia'

Dizi dalında ise CNBC-e dizileri 'Mad Men', 'Dexter', 'The Closer' favori adaylar arasında yer alıyor.

İşte Cecil B. DeMille Onur Ödülü'nün Martin Scorsese'ye verileceği 2010 Altın Küre adayları:

En İyi Erkek Oyuncu (Drama): George Clooney (Up in the Air), Jeff Bridges (Crazy Heart), Colin Firth (A Single Man), Morgan Freeman (Invictus) ve Tobey Maguire (Brothers).

En İyi Kadın Oyuncu (Drama): Emily Blunt (The Young Victoria), Helen Mirren (The Last Station), Carey Mulligan (An Education) ve Gabourey Sidibe (Precious).

En İyi Kadın Oyuncu (Müzikal-Komedi): Sandra Bullock (The Proposal), Marion Cotillard (Nine), Julia Roberts (Duplicity), Meryl Streep (It's Complicated), Meryl Streep (Julie & Julia).

En İyi Erkek Oyuncu (Müzikal-Komedi): Matt Damon (The Informant!), Daniel Day-Lewis (Nine), Robert Downey Jr. (Sherlock Holmes), Joseph Gordon-Levitt ((500) Days Of Summer), Michael Stuhlbarg (A Serious Man).

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Matt Damon (Invictus), Woody Harrelson (The Messenger), Christoph Waltz (Inglourious Basterds), Stanley Tucci (The Lovely Bones) ve Christopher Plummer (The Last Station).

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Penelope Cruz (Nine), Vera Farmiga (Up in the Air), Anna Kendrick (Up in the Air), Mo'Nique (Precious) ve Julianne Moore (A Single Man).

En İyi Animasyon: Cloudy With A Chance Of Meatballs, Coraline, Fantastic Mr. Fox, The Princess And The Frog, Up

En İyi Yabancı Film: A Prophet (France), Baaria (Italy), Broken Embraces (Spain), The Maid (Chile), The White Ribbon (Germany)

En İyi Yönetmen: Kathryn Bigelow (The Hurt Locker), James Cameron (Avatar), Clint Eastwood (Invictus), Jason Reitman (Up In The Air), Quentin Tarantino (Inglourious Basterds)

En İyi Senaryo: District 9 (Neill Blomkamp, Terri Tatchell), The Hurt Locker (Mark Boal), Inglourious Basterds (Quentin Tarantino), It's Complicated (Nancy Meyers), Up In The Air (Jason Reitman, Sheldon Turner)

En İyi Müzik: Up (Michael Giacchino), The Informant! (Marvin Hamlisch), Avatar (James Horner), A Single Man (Abel Korzeniowski), Where The Wild Things Are (Karen O and Carter Burwell)

CNBC-e DİZİLERİ YİNE FAVORİ...
En İyi Dizi (Drama): Dexter, House, Mad Men, True Blood, Big Love

TV Dizisi Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu: Michael C. Hall (Dexter), Jon Hamm (Mad Men), Simon Baker (The Mentalist), Hugh Laurie (House), Bill Paxton (Big Love)

TV Dizisi Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu: Kyra Sedgwick (The Closer), Glenn Close (Damages), January Jones (Mad Men), Julianna Margulies (The Good Wife), Anna Paquin (True Blood)

En İyi Dizi (Müzikal-komedi): 30 Rock, Entourage, Glee, Modern Family, The Office

TV Dizisi Müzikal-Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu: Alec Baldwin (30 Rock), Steve Carell (The Office), David Duchovny (Californication), Thomas Jane (Hung), Matthew Morrison(Glee)

TV Dizisi Müzikal-Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu: Toni Collette (United States Of Tara), Courteney Cox (Cougar Town), Edie Falco (Nurse Jackie), Tina Fey (30 Rock), Lea Michele (Glee)

En İyi TV Mini Dizi: Georgia O'Keeffe, Grey Gardens, Into The Storm, Little Dorrit, Taking Chance 

En İyi Kadın Oyuncu (Mini Dİzi): Joan Allen (Georgia O'Keeffe), Drew Barrymore (Grey Gardens), Jessica Lange (Grey Gardens), Anna Paquin (The Courageous Heart Of Irena), Sigourney Weaver (Prayers For Bobby)

En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dİzi): Kevin Bacon (Taking Chance), Kenneth Branagh (Wallander: One Step Behind), Chiwetel Ejiofor (Endgame), Brendan Gleeson (Into The Storm), Jeremy Irons (Georgia O'Keeffe)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Mini Dİzi): Jane Adams (Hung), Rose Byrne (Damages), Jane Lynch (Glee), Janet McTeer (Into The Storm), Chlo Sevigny (Big Love)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mini Dİzi): Michael Emerson (Lost), Neil Patrick Harris (How I Met Your Mother), William Hurt (Damages), John Lithgow (Dexter), Jeremy Piven (Entourage)

17 Ocak'ta düzenlenecek Altın Küre ödül töreni CNBC-e'den canlı olarak yayınlanacak.