Sean Penn’in sinema tarihine geçecek bir oyunculuk sergileyerek ‘En İyi Erkek Oyuncu’ Oscar’ını kazandıran, Usta yönetmen Gus Van Sant’ın son filmi Milk, ABD’de eşcinsel hareketin en önemli figürlerinden biri olan Harvey Milk’in hayatını perdeye taşırken, ortaya yılın en güçlü yapımlarından biri çıkıyor.

İlişkili Haberler


Altyazı’nın Mayıs sayısında göze çarpan bir başka filmse Sandman’in yaratıcısı Neil Gaiman ile Noel Gecesi Kâbusu’nun (The Nightmare Before Christmas) yönetmeni Henry Selick’i buluşturan Coraline.

Çok katmanlı bir yapıya sahip olan bu ‘perili ev’ masalı, benzersiz çizimleriyle de her yaştan insanı cezbedebilecek nitelikte bir animasyon.

7-14 Mayıs tarihleri arasında 12. kez düzenlenecek olan Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali ise, Vera Chytilová’nın 1966 tarihli başyapıtı Papatyalar’ı (Daisies) ele alan ‘İkinci El’ bölümünün yanı sıra, Yeşim Ustaoğlu ve Ulrike Ottinger gibi isimler üzerine yazılan incelemelerle dergide geniş yer buluyor.

Altyazı’nın Mayıs sayısında dikkat çeken diğer filmler ise şöyle: Şampiyon (Darren Aronofsky), Açlık (Steve McQueen), Başsız Kadın (Lucrecia Martel), Takipçi (Hong-jin Na), Kar (Aida Begic).