CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisindeki Oslo polemiği hakkında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ankara'da Esenboğa Havalimanı'nda konuşan Kılıçdaroğlu, partisinde Oslo konusunda görüş ayrılığı olmadığını belirterek, hükümete yüklendi.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Orada sıradan konular görüşülmedi. Görüşmelerde seçimde terör olmasın diye mutabakat var. Bu nasıl bir müzakere anlayışıdır. Siz toplumu aydınlatmazsanız, anamuhalefet partisi olarak bizim varlığımız tartışılır. Yapılan her açıklamaya bakıp bir puzzle'ın bütünlüğü içinde birbirini tamamlayan açıklamalardır. Eğer Türkiye bugün bir kan gölüne döndüyse birilerinin hesabını vermesi lazım. Niçin Oslo'yu gündeme getiriyorsunuz diyorlar? Eğer Oslo görüşmeleri sonrası Türkiye terör batağına dönmüşse, sormazsak hata yapmış oluruz. Tunceli'de savcı vuruldu. 'Lojmana polis istedik, verilmedi' deniyor. Savcısını koruyamayan devletin varlığı bütün ülkelerde tartışılır.

Biz sesimizi keseceğiz, AKP ülkeyi kan gölüne döndürecek. CHP'de tartışma yok, CHP'de bir görüş var. Bizim AKP'ye götürdüğümüz önerinin önemi her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır. Oslo sürecinden sonra ne oldu da, Türkiye terör batağına sürüklendi? Bu konuda açıklama yapmasını hükümetten bekliyoruz. Hükümetin yüreklice çıkıp açıklama yapmasını bekliyoruz. Ne görüşüldü, ne sonuçlara varıldı, çıkıp anlatsınlar."