HDP Sözcüsü Osman Baydemir, HDP Genel Merkezi'nde, Danimarka Kızıl-Yeşil Parti Milletvekili Jakob Solvhoj, Norveç Sosyalist Sol Parti Yöneticisi ve Milletvekili Adayı Petter Eide ve Danimarka Kızıl-Yeşil Parti Üyesi Steen Andersen'le görüştü.

Heyetin yarın Figen Yüksekdağ'ın duruşmasını izleyeceğini belirten Baydemir, Yüksekdağ'ın "halkın iradesi, Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve 13 milletvekilinin fikirlerini ifade ettiği için cezaevinde olduğunu" savundu.

"Yüksekdağ'ın milletvekilliği maalesef korsanvari bir şekilde düşürüldü" ifadesini kullanan Baydemir, şunları söyledi:

"Bu büyük hukuksuzluğa dair hukuki başvurularımız oldu. Anayasa Mahkemesinde (AYM) halen dosyamız bekliyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne de (AİHM) başvurumuz var. AYM'nin içtihatına rağmen şu ana kadar karar vermemiş olması iç hukuk yollarının elverişsizliğinin çok açık bir göstergesidir. AİHM'nin bu konuda ivedilikle karar vermesi gerektiğine inanıyoruz."

Baydemir, insan hakları, adalet, hukukun üstünlüğü, kişi güvenliği ve fikir hürriyetinin hiçbir ülkenin iç sorunu olmadığını iddia etti.

Danimarka Kızıl-Yeşil Parti Milletvekili Jakob Solvhoj ise Türkiye'yi yakından takip ettiklerini belirterek, "Oldukça zor bir süreçten geçiyorsunuz, özellikle 16 Nisan'daki referanduma doğru giderken... Buradan çıkan sonuçla belki demokrasinin korunmasını sağlayacaksınız" diye konuştu.

Norveç Sosyalist Sol Parti Yöneticisi ve Milletvekili Adayı Petter Eide ise "İş arkadaşlarınızın, meslektaşlarınızın hapsedilmesinden dolayı üzüntümü belirtiyorum. Üzerinizdeki stresi ve gerginliği de anlayabiliyorum. Çünkü aynı şey size de olabilir" ifadelerini kullandı.