Osman Kaçmaz: Biz gerekirse yanacağız...

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kaçmaz'ın yargılanmasına başlandı. Kaçmaz, 'bu siyasi bir davadır' dedi.

Haberler 04.03.2010 - 19:00

Osman Kaçmaz: Biz gerekirse yanacağız...

Sincan 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, görevini kötüye kullandığı ve soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği iddiasıyla Yargıtay 4'ncü Ceza Dairesi'nde yargılanmaya başlandı.

Kaçmaz, yargılama konusu davanın "siyasi bir dava" olduğunu idda ederek "Benim de içinde bulunduğum hedef seçilen kişilere adeta cadı avı yaparcasına saldırılan bu süreç, dünya durdukça, laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olarak kalacak olan Cumhuriyeti hukuk tarihinin en karanlık sayfası ve tarihimize vurulmuş kara bir leke olarak kalacaktır" dedi.

"CADI AVI YAPARCASINA"
Kaçmaz, sözlü savunmasında, "Benim de içinde bulunduğum hedef seçilen kişilere adeta cadı avı yaparcasına saldırılan bu süreç, dünya durdukça, laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olarak kalacak olan Türkiye Cumhuriyeti hukuk tarihinin en karanlık sayfası ve tarihimize vurulmuş kara bir leke olarak kalacaktır" ifadelerine yer verdi.

"KAMU GÜCÜ KULLANILIYOR"
Kaçmaz, "Cadı ilan ederek bizleri yakmak isteyen kişiler şunu unutmamalıdır; 'biz gerikirse yanacağız, yanarken ateşimizin oluşturacağı aydınlık geride kalanların özgürlük ve bağımsızlık savaşına ışık tutacaktır" dedi.

"Kovuşturma süreci hariç olarak yargılama konusu dava neden bir siyasi davadır?" diyen Kaçmaz, "Yaşanan süreç sonunda amaçlanan netice laik, hukuk devletini yoketmektir. Bu süreç içerisinde ve buamaçla öncelikle devletimizin demokratik kurumları yok edilmek istenmiştir. Bu bağlamda devletin olanakları da kullanılarak yandaş medya oluşturulmuş, bu sayede her türlü kara propaganda olanakları kullanılarak halkın doğru haber alma ve basın özgürlüğüne büyük darbeler indirilmiştir..." şeklinde konuştu.

"ATATÜRK'ÜN GENÇLİĞE SESLENİŞİNİ OKUYUN"
Osman Kaçmaz, "...Muhtaç olduğu kudreti damarlarındaki asil kanda taşıyan herkesi, tüm dünya milletlerinin emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesinin önderi olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün gençliğe seslenişini yeniden okumaya çağırıyorum. Ancak hiç kimse ürkmesin, korkmasın, sinmesin, boyun eğmesin, ülkenin tüm kaleleri kuşatılmış ise de; henüz düşmemiştir, düşmeyecektir" şeklinde konuştu.

DAİRENİN KARARLARI
Yargıtay 4'ncü Ceza Dairesi Başkanı Osman Yaşar, İstanbul 13 ve 11'nci ağır ceza mahkemelerinden davaya ilişkin verilen dinleme kararlarının onaylı örneklerinin, Türk Hava Yolları'ndan sanık Osman Kaçmaz'a ait elektronik bilet görüntüsünün dava dosyasına geldiğini söyledi.

Başkan Yaşar, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Fatih Özdemir hakkındaki dinleme kararını Özdemir'e bildirdiği iddiasıyla "hazırlık soruşturmasının gizliliğini ihlal" suçundan yargılanan Kaçmaz'a bu iddiaya ilişkin diyeceklerini sordu. Kaçmaz, olayın üzerinden zaman geçtiği için konuyu hatırlamadığını belirtti.

Yargıtay 4'ncü Ceza Dairesi Başkanı Osman Yaşar, Sincan Adliyesinde görevli zabıt katipleri Hasan Acar ile Suna Yeşil Öner'in ifadelerinin alınmasına, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Özdemir hakkında dinleme kararı olup olmadığının sorulmasına, Sincan 2'nci Sulh Ceza Mahkemesince verilen davaya ilişkin dinleme kararlarının örneklerinin istenmesine karar vererek, duruşmanın ertelendiğini açıkladı.

DURUŞMAYA KİMLER KATILDI?
Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın görevlendirdiği iki başmüfettiş tarafından yürütülen soruşturmada 7 suçlamada bulunularak, suç duyurusu üzerine Ankara Başsavcılığı soruşturma başlatmış ve Ankara 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açmıştı.

İlgili mahkeme heyeti, Hakim Osman Kaçmaz'ın birinci sınıf hakim olması nedeniyle dosyayı ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 4'ncü Ceza Dairesi'ne göndermişti.

Öte yandan duruşmayı, sanık Osman Kaçmaz ve avukatı Baykal Doğan katılırken eski YARSAV Başkanı ve Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Sincan Adliyesi'nde görevi bazı hakimler ile Osman Kaçmaz'ın oğlu Kenan Kaçmaz'da duruşmayı izledi.

Sayfa Yükleniyor...