ÖSS'ye az kaldı belgem nerede diyenlere

Bir buçuk milyon gencin heyecanla beklediği ÖSS sınavı öncesi, ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan NTV'de adaylara seslendi. Yarımağan, bazı adayların eline ulaşmayan sınav giriş belgelerinin tüm merkezlerden elde edilebileceğini söyledi.

Haberler - NTV Haber 10.06.2009 - 20:09

ÖSS'ye az kaldı belgem nerede diyenlere

'de bir buçuk milyon gencin üniversite için sınava tabi tutulacağı pazar günü öncesi, ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan NTV'de açıklamalarda buluındu.

Adaylara bazı tavsiyelerde bulunan ve sıkıntı yaratan konulardan biri olan sınav giriş belgelerinin adaylara ulaşmaması konusuna değinen Yarımağan, gençlerin sorularını da yanıtladı.

Yarımağan'ın NTV Ana Haber bülteninde, sınava 3 gün kala adaylara verilecek tavsiyelerin uzmanlık alanlarına göre değişebileceğini belirterek, "Ben bir öğretim üyesi olarak; kim nasıl rahat ediyorsa öyle davransın derim. Herkese aynı reçeteyi vermek mümkün olmaz. Kimi ders çalışarak kimi de her şeyden sıyrılarak rahat edecektir" dedi.

SINAV GİRİŞ BELGELERİ
Yarımağan, halen bazı adayların eline sınav giriş belgesinin ulaşmamasıyla ilgili olarak, "Biz belgeleri erken göndermeye çalıştık ama sorunlar yaşandı. Geç gidenler ya da hiç ulaşmayanlar oldu. Birkaç gün daha beklesinler. Pazar sabahı çıkarmak bile mümkün ama o zamana bırakmadan en geç cumartesi günü bu belgeyi çıkartsınlar.

Biz yaklaşık 10 gün posta idaresine belgeleri adresleri üzerine yazarak ilettik. Posta idaresinden kaynaklı bir gecikme var. Giriş belgesinin aslı olmadan sınava girilemediğini bir kez daha hatırlatmak isterim. Belgesi eline ulaşmayan aday, 150 merkezden bu belgeyi çıkarabilir. Bu merkezler kurumumuzun internet sitesinde mevcut. Nerede sınava girerse girsin; örneğin o an için Aydın'da olsun, burada da belgesini çıkarabilir" şeklinde konuştu.

KOPYA TESPİTİ
Kamuoyunun tartıştığı kopya tespit sistemi ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Yarımağan, "1978 yılından beri bu uygulama var ve bu adayların menfaatinedir. Salonda görevlilerin tespit ettiği kopya teşebbüslerinin yanı sıra burada farkına varılmayan vakalar da oluyor. 31 yıldır, sınava giren her adayın cevaplarını salondaki diğer adaylarla karşılaştırıp ortaya çıkan tabloya göre hareket ediyoruz. Türkiye çapında her yıl 100-200 saptama oluyor. Yaygın bir şey değil ve endişe etmeye gerek yok" ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLERİN SORULARI...
Yarımağan, NTV aracılığıyla gençlerden kendisine yöneltilen sorulara da şu yanıtları verdi:

Geçen yıl 'sorular kolay' demiştiniz zordu. Bu seneki sorular nasıl?
Ben geçen seneden dersimi aldım ve ne zor ne de kolay demeyeceğim. Geçen yılki açıklamayı öğrencilere moral vermek amacıyla yapmıştım ama tersi bir etki yaptığını söyleyen adaylar oldu. Zor ya da kolay olması adaylara göre değişiyor. Yıllar itibarıyla zorluk kolaylık derecesi de aynıdır zaten.

Yenisine adapte olamadan neden sürekli sistem değişiyor?
Adayların menfaati için. 2010 yılında yapacağımız değişiklik önemli bir değişiklik değil zaten. Bu sene hangi derslerden hangi soruları soruyorsak yine aynısı olacak.

Lise başarısı çok az bir dilime sahip ve daha da azlatacaksınız. Lisenin önemi ve kalitesi düşmeyecek mi?
Bu konuda verilmiş bir karar yok ve yetkili kurum Yüksek Eğitim Kurumu. Ben bugünkü ağırlığın azalmaması gerekeni savunanlardanım.

Yatılı kalıyorum ve İstanbul'da ailemle bile 3 ayda bir görüşebiliyorum. Sizce ÖSS mi sosyal hayat mı?
Bu stresin de yıllar itibarıyla azalacağını zannediyorum. Kontenjanlar, liseden mezun olan aday sayısına eşit olursa, öğrenciler mezun oldukları yıl üniversiteye girebilecekler. Bazılarına sınavsız girebilercekler ve stres de azalacaktır.

Gelecek yıldan itibaren 2 aşamalı sınav olacak. Katsayı uygulaması tamamen ortadan kadırılacak mı?
Kesinleşmemiş konulardan bir tanesi de bu. Yüksek Eğitim Kurumu tarafından karara bağalacak; birlikte çalışıyoruz. Kısa sürde açıklanacaktır.

Yarımağan, ÖSS sonuçlarının, yaklaşık 1 ay sonra; temmuz ayı ortalarında, açıklanacağını da sözlerine ekledi ve tüm adaylara başarılar diledi.

Video: ÖSYM Başkanı NTV'de

Sayfa Yükleniyor...