ÖSYM'nin kozmik odasında arama

Kopya iddialarıyla gündeme gelen 2009-2014 yılları arasındaki KPSS ve ALES mercek altına alındı. Soruşturma çerçevesinde ÖSYM'nin kozmik odası olarak bilinen Soru Hazırlama Merkezi'nde arama yapıldı.

Haberler - NTV Haber 30.11.2016 - 15:35 | Son Güncelleme : 30.11.2016 - 15:59

ÖSYM'nin kozmik odasında arama

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan incelemede, sınav sorularının ''Sır'' adı verilen cihazlara yüklenmesi sırasında FETÖ mensupları tarafından yedeklendiği tespit edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kopya iddialarıyla gündeme gelen 2009-2014 yılları arasındaki Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nı (ALES) mercek altına aldı.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Ender Coşkun'un talimatıyla, bugüne kadar hiç girilmeyen ve ÖSYM'nin "kozmik odası" olarak nitelenen Soru Hazırlama ve Geliştirme Daire Başkanlığında arama başlatıldı.

Bilişim polisinin katıldığı Soru Hazırlama Merkezi'nde yapılan aramalarda bilgisayarların imajları incelenmek üzere alındı.

ÖSYM'de soru hazırlama biriminde toplanan sorular, matbaaya giderken TÜBİTAK'ın geliştirdiği "sır cihazı" adı altında bir cihaza kaydediliyordu. Sınavlarda soruların "sır cihazı"na yüklenirken Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensupları tarafından yedeklenerek dışarıya sızdırıldığı tespit edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...