Otobüste hemşire Ayşegül Terzi'ye saldıran zanlının cezasında indirim

Mahkeme, belediye otobüsünde hemşire Ayşegül Terzi'ye "şort giydiği gerekçesiyle" tekme atan zanlının cezasını 3 yıl 10 aydan 2 yıla düşürdü.

Anadolu Ajansı 13.11.2018 - 11:03 | Son Güncelleme : 13.11.2018 - 11:44

Otobüste hemşire Ayşegül Terzi'ye saldıran zanlının cezasında indirim

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 12. Ceza Dairesi, Çekmeköy'de belediye otobüsünde hemşire Ayşegül Terzi'yi darbettiği gerekçesiyle yerel mahkemece Abdullah Çakıroğlu'na verilen 3 yıl 10 ay hapis cezasını, 2 yıla düşürdü.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 12. Ceza Dairesi, Anadolu 40. Asliye Ceza Mahkemesi'nce hemşire Ayşegül Terzi'ye darbettiği gerekçesiyle Abdullah Çakıroğlu'nun "inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme", "kasten yaralama" ve "hakaret" suçlarından 3 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldığı dava dosyasına ilişkin yapılan istinaf başvurularını karara bağladı.

Dairenin kararında, sanık Çakıroğlu'nun Terzi'ye yönelik işlediği "inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme" suçundan verilen 2 yıl hapis cezasına ilişkin istinaf başvurusunun, yerel mahkemenin kararında usul ve esasla ilgili bir aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle esastan reddine karar verdi.

CEBİR UNSURU KAPSAMINDA

Sanık Abdullah Çakıroğlu'nun yaralama eyleminin ise "inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme" suçunun cebir unsuru kapsamında kaldığını belirten daire, sanık hakkında "kasten yaralama" suçundan verilen 8 aylık hapis cezasına ilişkin hüküm kurulmasına yer olmadığını kararlaştırdı.

AYŞEGÜL TERZİ NTV'YE KONUŞMUŞTU

Daire, sanık Abdullah Çakıroğlu'na "hakaret" suçundan verilen 1 yıl 2 aylık hapis cezasına ilişkin de atılı suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi. 

Ceza dairesinin bu kararıyla sanık Abdullah Çakıroğlu'nun cezası 2 yıla düşerken, karar da kesinleşti.

OLAY

Hemşirelik yapan Ayşegül Terzi Kurban Bayramı’nda nöbetten dönerken Maslak’ta bir halk otobüsünde şort giydiği gerekçesiyle Abdullah Çakıroğlu tarafından darbedilmişti.

Ardından gözaltına alınan Abdullah Çakıroğlu hakkında "inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme", "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama", "kasten yaralama" ve "hakaret" suçlarından 9 yıl 4 ay hapis istemiyle dava açılan Çakıroğlu, çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı.

Çalıroğlu’nun serbest bırakılması tepkilere yol açmış zanlı ikinci kez gözaltına alınmıştı. Ardından mahkeme Abdullah Çakıroğlu’nu tekrar tahliye etmişti.

Mahkemenin verdiği karar üzerine Ayşegül Terzi, “Ne diyebilirim ki? Türkiye'de adalet bu kadar. Düşünebileceğim hiçbir şey yok. Bu ülkede kadın olmak böyle bir şey” ifadelerini kullanmıştı.

ALT SINIRDAN CEZA

Davaya ilişkin kararını 7 Eylül 2017'de açıklayan Anadolu 40. Asliye Ceza Mahkemesi, sanık Çakıroğlu'nu müşteki Ayşgül Terzi'ye yönelik "basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde kasten yaralama" suçunu işlediği gerekçesiyle alt sınırdan uzaklaşarak 8 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Mahkeme sanık Çakıroğlu'nun Terzi'ye karşı "cebir ve tehdit kullanarak inanç, düşünce veya kanaatlerinden kaynaklanan yaşam tarzına ilişkin tercihlerine müdahale ederek bunları değiştirmeye zorladığı" gerekçesiyle yine alt sınırdan uzaklaşarak 2 yıl hapis cezası vermişti.

Sanık Çakıroğlu'nun "hakaret" suçundan da 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmeden mahkeme, sanık hakkında uygulanan adli kontrol kararının da kaldırılmasına karar vermişti.

Tarafların bu karara itiraz etmesi üzerinde dava dosyası İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 12. Ceza Dairesi'ne gönderilmişti.

Sayfa Yükleniyor...