'Otomatik vergi artışı getirmiyoruz'

1 Haziran’dan önce yapı ruhsatı alınan mevcut inşaatlar, 17 puana kadar ulaşan KDV artışından etkilenmeyecek. TOKİ ve iştiraklerin de mevcut inşaatları yüksek vergiden muaf tutuldu. Kentsel dönüşüme vergi teşviki getirildi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 'Otomatik vergi artışı getirmiyoruz' dedi.

24.05.2012 - 10:08

'Otomatik vergi artışı getirmiyoruz'

Yeni konutlardaki KDV artışına ilişkin düzenleme, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, çabalarının gelir düzeyi yüksek kesimlerden bir miktar daha fazla vergi almak olduğunu söyledi. Hükümetin hazırladığı torba tasarıdaki düzenlemeye muhalefetten itiraz geldi. Muhalefet, sektörün itirazlarını gündeme getirerek düzenlemenin gözden geçirilmesini istedi. Ancak düzenleme AK Partililerin oylarıyla komisyonda kabul edildi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen düzenlemeyle, 1 Haziran’dan önce yapı ruhsatı alınan mevcut inşaatlar, 17 puana kadar ulaşan KDV artışından etkilenmeyecek. TOKİ ve iştiraklerinin mevcut inşaatları da yüksek vergiden muaf tutulurken, kentsel dönüşüme de vergi teşviği getirildi. Kentsel dönüşümün yapılacağı afet riski altındaki alanlar ile özelleşirilen alanlardaki yapılaşmalar yüksek vergi kapsamı dışına çıkarıldı. 1 Haziran’dan sonra yapı ruhsatı alarak başlayacak yeni inşaatlara ise tasarıdaki KDV farklılaştırması uygulanacak.

'STOK PROJELERİ DİKKATE ALDIK'
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek eleştirileri yanıtlarken, sektör temsilcileriyle görüştüğünü belirterek, “‘Elimizde stok projeler var, bunları dikkate alın’ dediler, dikkate alıyoruz. Otomatik vergi artışı getirmiyoruz. Bakanlar Kurulu’na bir yetki verilmesi söz konusu. Bakanlar Kurulu da nasıl olacağını netleştirecek” diye konuştu.  Şimşek, şöyle devam etti: “Mevcut uygulamada 149 metrekare dahil daha küçük konutlardan yüzde 1, 150 metrekare ve üzeri konutlardan yüzde 18 KDV alınıyor. Yani burada ciddi bir teşvik var. Ortalama 5, 10 hatta 20 bin liraya metrakaresi satılan yerler var, ama sırf 150 metrekare değil diye biz bunları vergiden muaf tutuyoruz. İnşaat sektöründe canlılık, istihdam, milli gelire katkısı önemli, ama buradaki eşik değerleri de Bakanlar Kurulu belirleyecek.”

Şimşek, İstanbul’da, Bodrum’da metrekaresi 5-10 bin liradan satılan yerler olduğuna dikkat çekerek, emlak vergilerinin belediyeler tarafından 5 yılda bir belirlendiğini, bu oranların da çok düşük olduğunu savundu. Şimşek, emlak vergi değerinin, inşaat birim değerinin bina kalitesine göre farklılışacağını belirtirken, sektörün de dikkate alınacağını söyledi.

TOKİ İNŞAATLARI ARTACAK
Hürriyet'in haberine göre; yeni konutta KDV uygulamasıyla inşaat firmalarının zarar uğrayacağı, sosyal konut uygulamasının başındaki TOKİ’nin ise güçleneceği ifade ediliyor.

Yasanın çıkmasıyla yoksul kesime konut yapan TOKİ inşaatlarının artması bekleniyor. TOKİ’nin kentsel dönüşüm sürecinden de büyük pay kapacağı belirtiliyor. İnşaat Mühendisleri Odası’ndan Nevzat Ersan,  “31 Mayıs’ta bitirip 1 Haziran’dan itibaren yeni sisteme geçilirse alanda da satan da mağduriyet oluşur” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...