Ovit Dağı’nda mahsur kalan 16 kişiye ulaşıldı

Rize-Erzurum karayolunun İkizdere-İspir arasında kalan 2600 rakımlı Ovit Dağı Biberoğlu Yaylası mevkisine çığ düştü. Mahsur kalan 16 kişiye saatler sonra ulaşıldı.

12.04.2011 - 14:26

Ovit Dağı’nda mahsur kalan 16 kişiye ulaşıldı

Rize'nin İkizdere İlçesi ile Erzurum'un İspir ilçelerini birbirine bağlayan Ovit Dağı geçidi, saat 11.50 sıralarında çığ düşmesi sonucu kapandı ve bölgede bulunan 4 araçtaki 16 kişi mahsur kaldı.

Saatler süren aramalar sonucunda ilk olarak üç kişiye ardından mahsur kalanların tümüne ulaşıldığı haberi geldi.

Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, ''Hepsinin sağlık durumu iyi, hiçbir sorunları yok. Mahsur kalanlar şu anda bulundukları araçlardan çıkarak İkizdere yönüne doğru ekiple yürüyüşe geçti'' dedi.

Rize'nin İkizdere İlçesi ile Erzurum'un İspir ilçelerini birbirine bağlayan Ovit Dağı geçidi, saat 11.50 sıralarında çığ düşmesi sonucu kapandı.

4 araçta bulunan 16 kişi mahsur kalırken, saatler süren aramalar sonucunda ilk olarak üç kişiye ulaşıldı. Akşam saatlerinde de, Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, mahsur kalanların tümüne ulaşıldığını açıkladı.

Mahsur kalanların arama kurtarma ekibiyle iş makinelerinin kar temizleme çalışması yürüttüğü yakın mesafedeki bölgeye kadar yürüyüp, buradan araçlarla Ovit Dağı'ndaki Karayolları Çamlık Bakım Evi'ne orandan İkizdere ilçe merkezine götürüleceği öğrenildi.

İkizdere-İspir karayolunun Karayolları 103. Şube Şefliği mevkisinde, ''Dikkat bu yol 17.00-07.00 saatleri arasında trafiğe kapalıdır'' levhası yerine ''Bu yol trafiğe kapalıdır'' levhaları asıldı. İkizdere-İspir karayolunun Karayolları 103. Şube Şefliği mevkisinde, ''Dikkat bu yol 17.00-07.00 saatleri arasında trafiğe kapalıdır'' levhası yerine ''Bu yol trafiğe kapalıdır'' levhaları asıldı.

YÜRÜYEREK KURTULDULAR
Öte yandan Ovit Dağı'nın Sivrikaya mevkisinde, kullandığı otomobil ile Erzurum'a gitmek isteyen Şeref Kaba ve beraberindeki arkadaşının, aracının çığ yüzünden ilerleyememesi nedeniyle yürüyerek kurtulduğu belirtildi.

Arkadaşı ile yürüyerek Ovit Dağı'nın alçak kesimindeki Karayolları 103. Şube Şefliği Çamlık Bakımevi'ne ulaşmayı başaran Kara, gazetecilere yaptığı açıklamada, çığ düşmesi yüzünden araçla ilerleyemediklerini, yaklaşık 2 saat bekledikten sonra yaya olarak kurtulmak için yola çıktıklarını anlattı.

Kara, bir süre sonra Bakımevi'ne ulaşarak kurtulduklarını belirterek, ''Biz yolda yürürken de zaman zaman küçük çaplı çığ düşme olayları oldu'' dedi.

Sivrikaya mevkisinde de yaklaşık 10 araçta mahsur kalan 11 kişi de jandarma ekipleri ile diğer görevlilerce kurtarılmıştı.Muş'ta etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle yolda mahsur kalan 30 araç, karla mücadele ekiplerince kurtarıldı.

Muş-Kulp karayolunun Kozma Dağı mevkisinde, kar yağışı ve tipi nedeniyle 30 araç mahsur kaldı. Karayolları 113. Şube Şefliğine bağlı karla mücadele ekipleri, vatandaşların haber vermesi üzerine, mahsur kalan araçları kurtarmak için yolda kar temizliği çalışması yaptı.

Karayolları 113. Şube Şefi Sulhattin Ömeroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, minibüs ve otomobillerden oluşan 30 aracın, mahsur kaldığı bölgeden kurtarıldığını söyledi.

Tüm ekiplerin şehirlerarası yollarda karla mücadele çalışması yaptığını anlatan Ömeroğlu, ''Muş-Kulp karayolu da dağlık bir bölgede olması sebebiyle burada aşırı yağış ve sürekli tipi var. Ekiplerimiz bölgede yol açma çalışmalarını aralıksız sürdürüyor'' diye konuştu.

Ömeroğlu, Varto-Karlıova, Varto-Erzurum ve Muş-Bulanık karayolunda araç trafiğinde aksamalar olduğunu, zaman zaman trafiğin tek şeritten sağlandığını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...