New York, Washington, New Jersey ve Houston gibi eyaletlerde yaşayan Yağlıdereli Türk vatandaşları, genel seçimler için kilometrelerce yol kat ederek Türkiye'ye geldi.

New Jersey eyaletinde yaşayan iş adamı Ahmet Bayram, yaptığı açıklamada, oy kullanmak için memleketine geldiğini anlatarak, 24 yıldır Amerika'nın çeşitli eyaletlerinde yaşadığını söyledi.

Vatandaşlık görevini yerine getirmek üzere kendi imkanlarıyla 12 bin kilometre yol katederek geldiğini dile getiren Bayram, seçim vesilesiyle özlem duyduğu memleketini görme imkanını da bulduğunu ifade etti.

İlişkili Haberler

Bayram, seçmen kağıdının memleketinde olması nedeniyle konsolosluk ve havaalanlarında oy kullanamadığını belirterek, "Yerel, genel ve cumhurbaşkanlığı seçiminde de oyumu kullanmak için memleketime geldim. Oyumu kullanmak için hiçbir zaman kaçmadım. 'Bir oy, bir oydur' diye kaç bin kilometre uzaklıktan, o yorgunluğu çekerek vatandaşlık görevimi yerine getirdiğim için mutluyum" ifadesini kullandı.

Amerika'nın çeşitli eyaletlerinde 20 bin civarında Giresunlu ve Yağlıdereli'nin yaşadığının tahmin edildiğini vurgulayan Bayram, "Burada yaşayan vatandaşlarımız pizza, gaz istasyonu, boya gibi işler yaparak geçimini sağlıyor" dedi.

Gurbetçi Ercan Tuzcu ise New York eyaletinin Long Island bölgesinde yaşadığını anlatarak, vatandaşlık görevini kilometrelerce uzaklıktaki memleketinde eşiyle yerine getirdiğini kaydetti.

Sadegül Tulum da oy kullanmak için New Jersey eyaletinden geldiğini vurgulayarak, "5 yıldır orada ikamet ediyorum. Daha önce de yerel seçimlerde oyumu kullanmak için memleketime geldim. Amerika'dan gelip Türkiye'de oy kullanmak çok güzel bir duygu. Bu duyguyu kızımla beraber yaşadığım için mutluyum" şeklinde konuştu.