Selahattin Demirtaş'tan seçim hükümeti açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, seçim hükümetine ilişkin açıklamasında "Bize oy verenlerin hakkını teslim edeceğiz" ifadesini kullandı. Demirtaş'ın Davutoğlu'na da bir çağrısı oldu.

ntv.com.tr 25.08.2015 - 10:42

Selahattin Demirtaş'tan seçim hükümeti açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim hükümetinde yer alacakları tekrarladı ve "Bize oy verenlerin hakkını teslim edeceğiz" dedi.

Demirtaş partisinin MYK toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Seçim hükümetine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Demirtaş, "Biz tereddütsüz bir şekilde seçim hükümetinde yer alacağımızı ifade ettik" dedi.

AK Parti ile aynı seçim hükümetinle yer almalarının "hükümet anlaşması olmadığını" ifade eden Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

"Bu anayasa gereği geçici bir yürütme yetkisidir. HDP seçimin sağlıklı bir ortamda yapılabilmesi için ve iktidar olanaklarının kullanılmasının önüne geçilmesi için böyle bir karar almıştır. Hangi bakanların olacağı tartışma konusu değildir. 

Bu ülkeyi savaş hükümetleirnden çok daha iyi yönetiriz. Dürüstçe yönetiriz. Tek başımıza seçim hükümetinde olsak da HDP seçmenini kayıran bir politika izlemeyiz. Biz bu hükümette görev alacağız. Bu bize oy verenlerin hakkıdır ve bize oy verenlerin hakkını teslim edeceğiz. 6 milyon insan oy verdi ve 3 bakanlık hakkı var. Bunu seçmenimize teslim edeceğiz." 

"VEBALİ AĞIR OLUR"

"Anayasanın askıda olduğunu ve saray darbesinin yürürlükte olduğunu" öne süren HDP Eş Başkanı, "HDP'siz bir seçim hükümeti kurup anayasa suç işlerlerse şaşırmamak lazım. Ama bunun vebali ağır olur" diye konuştu.

"LİSTEDE DEĞİŞİKLİK OLMAYACAK"

Demirtaş, tekrarlanmasına karar verilen seçimde değişik bir liste oluşturmayacaklarını dile getirerek, "Partimizin tüzüğünde ne varsa onu işletiriz. O konuda bir tereddüt yok. Bir kaç ay önce görev başına gelmiş milletvekillerinin işte geniş kapsamlı bir şekilde değişik bir listeyle toplum önüne çıkarılmasının bir anlamı yok. Arkadaşlarımız henüz çalışmaya bile başlamadılar. Toplumun onay verdiği bir listedir. Aşağı yukarı tahminime göre bu listeye benzer bir listeyle yeniden halkımızın huzuruna çıkacağız" değerlendirmesini yaptı.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU'NA ÇAĞRI

Başbakan Davutoğlu'na da bir çağrıda bulunan Demirtaş,  "Kabinenin yarısını kadınlardan seçerse çok iyi bir iş yapmış olur. Onun ötesinde kendisi bilir. 2-3 ay Türkiye'yi idare edecek Bakanlar Kurulu'nda isimleri tartışmaya gerek yok. HDP'nin bütün kadınları da bakan olabilir. Davutoğlu'na çağrım; oluşturulacak seçim hükümetini yarısının kadın olmasıdır. Davutoğlu kabinenin yarısını kadın üyelerden seçebilmelidir" şeklinde konuştu.

"ÇAĞRIMIZDAN 2 GÜN ÖNCE YAPILDI"

Demirtaş, Kandil'den gelen "Tek taraflı ateşkes olmayacak" açıklamasını da değerlendirdi. Açıklamanın kendisinin PKK'ya yaptığı silah bırakma çağrısından 2 gün önce yapıldığına işaret eden Demirtaş, şunları söyledi:

"Kandil'in çağrısını herkes duymalıdır. Müzakerelere dönmeye hazır olduklarını söylediler. Burada çağrılara kulak tıkayan Cumhurbaşkanı'nın kendisidir. Şehit cenazelerindeki çağrıları görüyoruz. Kimse silahtan yana taraf olamaz. Kimse, sırf HDP'yi baraj altında bırakarak tek başına iktidar olmak için Türkiye'yi felakete sürüklememelidir. Hükümet derhal buna son vermelidir. Seçimde bunun hesabını vereceklerdir. Silahların susması toplumun beklentisidir. Toplum çatışma savaş istemiyor. Hükümet bundan rant elde etmeyi düşünüyor olabilir. Genç bedenlerin bulunduğu tabutların altında bunlar da kalacaktır."

ARTVİN'DEKİ SEL FELAKETİ

Artvin'de yaşanan ve 8 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketine de değinen Demirtaş, "Bütün herkesi Hopa ile Artvin'le dayanışmaya çağırıyorum. Sel felaketi meydana gelirken bu doğa olayını tetikleyen müdahalelerin olduğu, HES yapımlarının tetiklediği iddiaları var. Doğa ile oynayan girişimler, bu tür felaketleri tetikliyor mu? Bunlar araştırılmalı.  Artvin halkı bir çok eylem yaptı. Doğa kendi intikamını bir kez daha almasın diye halkın sesine kulak verilmeli" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...