'ÖYM'ler seçimden önce kaldırılacak'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, özel yetkili mahkemelerle ilgili düzenlemenin seçimden önce Meclis tatile girmeden yasalaşacağını söyledi. Bozdağ,  "Kesinleşen davalar yapılacak düzenlemelerden etkilenmeyecek" dedi.

29.01.2014 - 10:42

'ÖYM'ler seçimden önce kaldırılacak'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, adli ve idari yargı hakim-savcı adaylarının MEB Şura Salonu'ndaki kura çekimi törenine katıldı.

Adalet Bakanı burada yaptığı konuşmada, TMK 10. madde ile görevli mahkemelerin kaldırılmasına ilişkin düzenlemeyi Meclis'e göndereceklerini ve Meclis tatile girmeden düzenlemenin geçirileceğini bildirdi.

Bozdağ konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bu mahkemelerin görülen davalar sona erinceye kadar devamına imkan sağlayan bir geçici madde koymuştuk şimdi bu geçici maddeyi de yürürlükten kaldırıyoruz. Ağır Ceza Mahkemeleri’ndeki üçlü ayrıma son veriyor, savcılar ve hakimler arasındaki farklı soruşturma ve kovuşturma usullerine son veriyor hukuk devletinin gereği olarak bugüne kadar yapamadığımız tarihi bir adımı atıyoruz. Kanunu seçimden önce tatile girmeden Meclis’ten çıkaracağız."

Bozdağ gazetecilerin sorusu üzerine "yapılacak düzenlemelerden kesinleşen davaların etkilenmesi söz konusu değil" dedi.

Bozdağ, "İlk derece mahkemelerinde görülen davalar ilgisine göre görevli ve yetkili mahkemelere intikal etmiş olacaktır. Yargı içerisinde 3 ayrı ceza mahkemesi uygulaması sona ermektedir.

Bu düzenlemelerde kesinleşen davaların etkilenmesi söz konusu değil. Bu görülmekte olan davalarla ilgili belki görevli mahkemelerin değişmesi sonucunu doğuracaktır. Ancak hükme bağlanmış olan ya da hükme bağlanıp da kesinleşmiş olan davalar bundan etkilenmeyecektir. Kesinleşmemiş Yargıtay tarafından eğer bozmaya tabi olursa onlar da yeni düzenlemeye dahil olacaktır" diye konuştu.

Yeniden yargılama ile ilgili bakanlığın çalışmalarının devam ettiğini belirten Bozdağ, "Çalışmalar bittiği zaman konuyla ilgili nasıl bir adım atılacağı çalışmanın nihayetine göre kamuoyuyla paylaşılacaktır" dedi.

Bozdağ, CMK'daki usul neyse bundan sonraki soruşturma ve kovuşturmaların bütün suçlar için aynı olacağını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...