'ÖYM'leri kaldırmayı hedefliyoruz'

Başbakan Erdoğan, özel yetkili mahkemeleri kaldırmayı hedeflediklerini söyledi. İran'a hareketi öncesi konuşan Erdoğan, bu gece açıklanacak Merkez Bankası kararına da değindi. Merkez Bankası'na müdahale yetkisi olmadığını söyleyen Erdoğan, "Sorumluluk onlara aittir" dedi.

28.01.2014 - 19:31

'ÖYM'leri kaldırmayı hedefliyoruz'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran'a hareketinden önce gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankası'nın faizlerle ilgili alacağı karara değinen Erdoğan, faizlerin artırılmasına karşı olduğunu hatırlattı ve "Sorumluluğu da onlara aittir. Yarın orada doğabilecek her şeyin sorumluluğunu hesabını vereceklerdir" dedi.

Erdoğan'ın yeniden yargılanma tartışmaları konusunda da değerlendirmeleri oldu. Adalet Bakanlığı'nın konuyla ilgili çalışmalarına devam ettiğini dile getiren Erdoğan, özel yetkili mahkemelerin de kaldırılacağını ve mevcut dosyaların ağır ceza mahkemelerine devredileceğini dile getirdi.

Erdoğan ayrıca, Terörle Mücadele Kanunu'nun da aynı şekilde kaldırılarak gerekli maddelerin Türk Ceza Kanunu'na aktarılmasını hedeflediklerini kaydetti.

Başbakan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şunlar:

SURİYE MESELESİ
"55 bin fotoğraf karesini bütün dünya görmüş vaziyette. Cenevre toplantısı devam ediyor. Nasıl bir netice çıkar, kestirmek kolay değil. Rusya ve İran'ın tevrı önem arz ediyor. Bu ziyaretimizde bunları görüşeceğiz. Yaşananları BM Güvenlik Konseyi'ne taşıyoruz. Attığımız adımlar veto ile karşılık buldu.

MHP VE ŞİŞLİ BELEDİYESİ SALDIRILARI
Devlet yönetmek farklı bir şey sorumluluğu da farklı. Son seçimlerde bizim 200'e yakın sadece İstanbul'da seçim koordinasyon merkezimiz taciz edildi. Hep buna karşı sabırla göğüs gerdik. sabrımızın neticesini de aldık. Esenyurt'ta meydana gelen olayda, Emniyet teşkilatımız süratle olaya müdahale etmiş ve 9 kişi gözaltına alındı. Onların savcılıktaki ifadeleri devam ediyor.

Bunun neticesi ne olur, mahkeme ne karar verir onu bilemiyorum. Seçim öncesi böyle bir tablonun ortaya çıkması çok üzücü. Bundan önce bizim başkan adayımız esnaf ziyareti sırasında taşlı sopalı saldırılar oldu. Bununla da yetinmediler, evlerine ses bombası atıldı.

Bunların hiçbirinden yılmak diye bir şey söz konusu değil. Arkadaşlarımız çok kararlılar. Onların özgüveni beni de çok duygulandı. Şişli Belediyesi'ne yapılan saldırı da manidardır. Bu bir senaryo mudur, karşı adım mıdır? Emniyet teşkilatımız yoğun bir şekilde takibini sürdürmektedir.

'FAİZLERİN ARTIRILMASINA KARŞIYIM'
Merkez Bankası bağımsız bir kurum. Konuyla ilgili açıklama yapsam, 'Merkez Bankasına müdahale etti' diyecekler. Şu da bilinmelidir ki faiz artırımına karşıyım. Ama Merkez Bankası'na müdahale yetkim yok. Tasaarufum altında, yetkim altında değil. Sorumluluğu da onlara aittir. Yarın orada doğabilecek her şeyin sorumluluğunu hesabını vereceklerdir. Bunu da görmemiz lazım. Temenni ederim ki alacakları karar isabetli olur. Kurda yeni bir dönem başlar, böylece de ekonomi bu noktada ithalat-ihracat arasındaki denge ile bu sıkıntıları aşarız. Biz ithalata değil, ihracata dayalı bir ekonomik anlayış içindeyiz.

İthalattan beklentimiz nedir? İthalat ihracatımızı teşvik edecekse bizim için önem arz eder. Ama dengeyi bozacaksa bu tabi bizim için arzu edilen bir süreç değil. Bunun cari açıkta meydana getirdiği sıkıntılar ortada. Bizim en önemli talihsizliklerimizden biri de petrol ve doğalgazdaki sıkıntımızdır. 60 milyar doları aşkın ithalat bizi ciddi manada sıkıntıya düşürmektedir ama biz bunu farklı enstrümanlarla kapattık. Kapamaya da devam ediyoruz.

HSYK TEKLİFİ
Muhalefetin bu konuyla ilgili sorun çözme teklifi yok. Anayasa ve yasal düzenlemeye hayır dediler. HSYK'nın oluşumuyla ilgil müşterek adım atalım dedik, sizler d parlamentodaki gücünüz nispetinde herkes yer alsın' dedik. Herkes eşit oranda temsil edilsin dediler. Dünyanın neresinde böyle bir uygulama var. Bu nedenle onlarla yapılacak pek bir şey gözükmüyor.

'ÖYM'LERİ KAPATACAĞIZ'
TÜBİTAK olayı hardiskler olayı bilirkişilerle alakalı, kurumla alakalı değil. Ben bu bilirkişilerin hazırladığı raporu görmüş değilim. Ergenekonla ilgili gerekçeyi görmedik. Bu noktada herhangi bir açıklama yapmamız mümkün değil.

Bu süreç içinde bakanlığımız yeniden yargılanma sürecini değerlendiriyor, çalışıyor. Muhtevası ne olur nasıl olur... Burada bir şeyi açıkça söyleyebilirim. Özel yetkili mahkemeler bunu kaldırmayı kesinlikle hedeflemiş durumdayız. TMK'yı aynı şekilde kaldırmayı ama buradaki şeyleri Türk Ceza Kanunu'na aktarılması gereken maddeleri, oraya aktarma gibi bir hedefimiz var. ÖYM'leri kaldırarak buradaki dosyaları ağır ceza mahkemelerine devrederek buradaki süreci kapatacağız."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...