İkinci ''Ergenekon'' davası kapsamında yaklaşık 22 aydır tutuklu bulunan ve dün akşam saatlerinde tahliye olan eski Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek, Ankara Beysukent'teki evine gelişince coşkuyla karşılandı.

İlişkili Haberler


İstanbul'dan Ankara'ya gelen Özbek'i, sevenleri, İstanbul Yolu Akıncılar gişesi önünde davul ve zurna eşliğinde halay çekerek, alkışlarla karşıladı. Otomobilden inen Özbek, karşılamaya gelenlere teker teker sarıldı.

Özbek, burada yaptığı açıklamada, mazisi belli, vatanını, milletini, devletini seven, halkın birlik ve beraberliği için 40 yıl mücadele vermiş bir sendikacı olduğunu söyledi.

Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlarda birliğe, beraberliğe ihtiyacı olduğunu belirten Özbek, ''Vatan için bizim canımız kurban olsun'' dedi.

Özbek, bir gazetecinin ''Kırgın değil misiniz?'' sorusuna, şu yanıtı verdi:

''Hayır. Vatana küsülmez. Vatan bizim vatanımız, devlet bizim devletimiz. Bu devleti yaşatmak, idame ettirmek... Büyük Atatürk'ün kurduğu laik demokratik cumhuriyeti ilke ve inkılaplarıyla ilelebet yaşatacak yüce Türk milletidir. Bugün ne derlerse desinler bu millet bölünmeyecektir. Türkiye bölünmeyecektir. Türkiye'nin verilecek toprağı yoktur. Hepimiz burada Allah'ı, Peygamberi bir milletiz, asırlarca bu coğrafyada yaşamışız.

Emperyalist güçler ne yaparlarsa yapsınlar ülkemizi inşallah bölemeyecekler. Bundan sonraki gayretlerimiz de birlik, beraberlik, bütünlük içindir. Olur bunlar, ne yapalım. İnsan olanın başına iş gelir, böyle bir olay oldu. Ben bütün cemiyet hayatım boyunca 40 yıldır karakola düşmedim. Hiçbir anarşiyle terörle bizim işimiz olamaz. Zaten bize 'sen şusun' diye hiçbir delil ortaya koyamadılar. Onun için de bizi bırakmak durumunda kaldılar. Vatan sağ olsun.''

'SENDİKACILIK DEFTERİNİ KAPATTIM'
Kimsenin inancına karışmayan laik demokratik sistemin önemli olduğunu, insanları bir arada tuttuğunu vurgulayan Özbek, ''Hoca camide namazını kıldıracak, devlet adamı devlet işin yapacak. İmam devlet işine karışmayacak. Doğrusu bu değil mi?'' diye konuştu.

Türk tarihinin 1071 Malazgirt zaferine değil, daha da eskiye dayandığını ifade eden Özbek, ''Tarihten ders alıp birlik ve beraberliğimizi bozdurmayacağız. İktidarlar gelip geçicidir. Önemli olan birlik, beraberlik içinde birbirimize sımsıkı sarılıp yüce vatanımızı yüceltmeliyiz'' dedi.

Özbek, bir gazetecinin ''Bundan sonraki yaşantınızda siyaset düşünüyor musunuz, yoksa sendikacılığa devam mı?'' sorusuna, ''Bunlar için çok erken. Sendikacılık defterine kapattım. O işte yokum. Diğerini düşüneceğiz. Devletimize hizmet edeceğiz'' yanıtını verdi.