Özcan: Polisler uygulayacağı şiddeti bilmiyor

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan haftasonu öğrencilere müdahale eden polisin orantısız güç kullandığını buna karşılık öğrecilerin de 30 yıl önceki gibi davrandığını söyledi.

07.12.2010 - 16:30

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Öcan NTV’de kendisine sorulan soruları cevapladı.


Özcan, haftasonu polisin öğrencilere yaptığı muamele ve uyguladığı güç konusunda, “Gücün biraz orantısız olduğunu düşünüyorum. Gerçi normal bir durum olsaydı, öğrenciler kimseyi rahatsız etmeyip, sadece protesto edip, polise saldırmasalardı belki bu kadar sert müdahale olmayacaktı. Ne öğrencilerimiz ne kadar ileri gideceklerini biliyorlar ne de polisimiz ne kadar şiddet uygulayacağını biliyor” dedi.

Özcan, kendisinin öğrencilik yıllarında bu şekil protestolar yaptıklarını ve polisle çatıştıklarını kaydetti. YÖK Başkanı kendisini en çok üzenin öğrencilerin hala 30 yıl önceki metodlarla protesto ve gösteri yapması olduğunu söyledi.

“Medeni ve çağdaş yöntemler varken sokaklarda polisle çatışıp, insanlara zarar vermenin” hoş olmadığını vurgulayan Özcan kendisinin zarar verilmeyen her türlü protestoya açık olduğunu söyledi.

Özcan kendilerinin öğrencilerin şikayetlerini söylemeleri için Londra’daki Hyde Park benzeri yerler yaptıklarını ancak buraların öğrenciler tarafından hoş karşılanmadığını ve öğrencilerin okulun merkezinde, medyanın da önünde gösterilerini yapmak istediğini anlattı.

Yusuf Ziya Özcan öğrencilerin eleştiricekleri kişiye yumurta atmak yerine fikirleriyle eleştirmelerini istediğini söyledi. Öğrencilerin yeni teknikler bulması gerektiğini ifade etti.

YÖK YASASI SEÇİMDEN SONRA
Daha önce YÖK yasasının değişeceğinden bahseden Özcan bu değişimin nasıl olacağının tam olarak söylemenin hala mümkün olmadığını belirtti. Özcan, “Bunun için bir komisyon kurduk ve bir arkadaşımızı görevlendirdik. O arkadaşımız komisyonu kuracak ve çalışmaya başlayacak. YÖK’ün adı ve logosunu değiştirmeyi önerebilirler. Bizde bu önerileri değerlendirir ve beğenirsek kanun yapıcıya göndeririz.

YÖK’ü gerçekten düzenleme ve denetleme yapan ve yüksek eğitim politikaları yaratan bir kurum haline getirmek. Özü ile yapılmak istenen budur” dedi.

Özcan değişikliklerin yeni anayasadan sonra olacağını vge dolayısı ile seçimleri beklediklerini ifade etti.

Yusuf Ziya Özcan’ın kendisine yöneltilen diğer sorulara verdiği yanıtlar kısaca şöyle:

“Her imtihanda bir kaç öğrenci kopya çekebilir. Benim ilgilendiğim sistematik kopya çekenler. Yakalanmalarını çok istiyorum. Adelet gecikince adalet olmaktan çıkıyor.

Kopya çeken hiçbir kişi atanmadı. 120 soruya doğru yanıt verenler sınava gelmedi.

Öğrencilerin atılmasını önleyen çalışma bizden çıktı, Meclis’in gündemine gelecek.

Sınav sisteminde değişiklik olmayacak.

YÖK, özel okulların eleman alımına karışmaz, hiç müdahale etmeyiz. Ama prosedürün uygulanması için zorlarız.

Yüksek lisansta adam kayırma olacağına inanmıyorum. YÖK’le alakalı değil. Üniversite hak etmediği elemanı alıyorsa cezasını çekecektir.

Rektörlerin seçici kurul tarafından seçilmelerini önereceğiz. Heyet tarafından seçilirse üniversite daha barışçıl bir yer haline gelebilir.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...