Özel Harekat Daire Başkanı intihar etti

İbrahim Şahin'in S-1  timlerinin oluşmasında adı geçtiği iddia edilen Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanı Behçet Oktay intihar etti. Arabada emekli bir emniyet müdürünün de bulunduğu belirtiliyor.

Haberler 25.02.2009 - 07:26

Ankara'da Dikmen Keklik Pınarı cıvarında özel otomobilinde beylik tabancasıyla intihar ettiği belirlenen Oktay, yaralı olarak Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı ancak kurtarılamadı.

Olayın duyulmasının ardından hastane çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Çok sayıda üst düzey emniyet yetkilisi hastaneye geldi. Behçet Oktay'ın intihar nedeni henüz kesin olarak belirlenemedi.

Otopsi işleminin tamamlanmasının ardından memleketi Malatya'ya götürülen Oktay'ın naaşı, Perşembe günü Hekimhan ilçesinde defnedilecek.

Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklanarak cezaevine konulan özel harekatçıların, "İbrahim Şahin'le ilgilenmemizi Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanı Behçet Oktay istedi" yönünde açıklama yaptıkları ortaya çıkmıştı.

Oktay'ın Ergenekon operasyonunda tutuklanan eski özel harekat daire başkanvekili İbrahim Şahin'in S-1 adı verilen timlerinin oluşmasında adı geçtiği iddia ediliyordu.

Oktay'ın yerine atama yapıldığını öğrendiği ve moralinin bozuk olduğu kaydedildi.

BABASI FENALAŞTI
Öte yandan, Hekimhan'da Şehit Fethi Akyüz Mahallesi'nde ziraat ilaçları bayiliği yapan kızı Zeynep Demirci ile yaşayan Behçet Oktay’ın babası Muhammet Oktay, ölüm haberini duyunca fenalaştı ve yakınları tarafından Malatya'daki bir hastaneye kaldırıldı.

Behçet Oktay'ın annesi Münüre Oktay'ın 6 ay önce vefat ettiği bildirildi.

TSK MADALYASI ALMIŞTI
Hekimhan'da 1957'de doğan Behçet Oktay, ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra 1975 yılında polis kolejinden, 1978 yılında da Polis Akademisi'nden mezun oldu.

Erzincan, Kars, İstanbul, Afyonkarahisar ve Bingöl'de görev yapan Oktay, 23. dönem Özel Harekat kursunu başarıyla tamamlamasının ardından 1994-1997 yıllarında Diyarbakır'da görev yaptı.

1997 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanlığı görevine atanan Oktay, evli ve biri kız üç çocuk babasıydı.

Görevi esnasında çok sayıda taltif ve takdirname alan Oktay, Türk Silahlı Kuvvetleri üstün cesaret ve feragat madalyası sahibiydi.

MALATYA'YA KARŞILAMA
Öte yandan, Oktay'ın naaşı memleketi Malatya'ya götürüldü. Hava yoluyla Erhaç Havaalanı'na getirilen Behçet Oktay'ın cenazesi, Malatya Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya tarafından karşılandı. Polis memurları tarafından alınan cenaze, daha sonra kara yoluyla ailesinin yaşadığı Hekimhan ilçesine gönderildi.

Polis eskortları eşliğinde Hekimhan'a ulaştırılan cenaze, Behçet Oktay'ın babası Mehmet Oktay'ın oturduğu eve götürüldü. Türk bayrağına sarılı cenazenin eve alınması sırasında Oktay'ın yakınları fenalık geçirdi.

Behçet Oktay'ın cenazesinin, Perşembe günü Köprülü Mehmet Paşa Camisi'nde öğle namazından sonra kılınacak cenaze namazının ardından, ilçe mezarlığında toprağa verileceği öğrenildi.

''KARDEŞİM ONURLU İNSANDI''
Ağabey Nezih Oktay, evin önünde toplanan vatandaşlara yaptığı konuşmada, ''Onurlu bir insandı ve onurlu insana yakışacak şekilde öldü. Bugün çevremizde yaşayan birçok onursuz insan var. Onursuz insanlar her yerde çok rahat yaşayabiliyorlar. Özel Harekat Dairesi başında 13 yıl görev yapan bir insanın mal varlığını araştırsınlar bakalım. 13 yıl başkanlık yapan bir insanın neyinin olduğunu görecekler'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...