Özel Harp Dairesi 20 yıl temizdi!

Özel Harp Dairesi Eski Başkanı Aydın İlter, daireyle ilgili son günlerdeki tartışmaları Can Dündar’a değerlendirdi.

Haberler 30.12.2009 - 01:47

Seferberlik Tetkik Kurulu'ndaki soruşturma eski dosyaları yeniden gündeme getirirken, Özel Harp Dairesi konusunda, dairede 20 yıl görev yapan jandarma eski komutanı emekli orgeneral Aydın İlter, düşüncelerini Can Dündar ile paylaştı.

Canlı Gaste programına katılmak istemeyen İlter’in söylediklerini, Can Dündar şöyle aktardı:

1963-1983 yılları arasında Özel Harp Dairesi’nde görev yapan Aydın İlter, "Tartışmaları büyük üzüntüyle izlediğini ve iddialara kesinlikle katılmadığını" söyledi.

İlter, "1983 sonrası dönemi bilmem ama, benim dönemimde bu dairenin yasadışı görevler üstlenmesi asla mümkün olmamıştır. Böyle bir şey düşünülemez" dedi.

Başbakan Bülent Ecevit’in, 17 yıl önceki Gladio belgeselinde daireyle ilgili, ‘kurumdan haberdar değildim, bir brifing aldım ve öğrendiklerim karşısında dehşete kapıldım’ sözlerinin hatırlatılması üzerine İlter, Ecevit'e o brifingi veren 3 komutandan birisinin kendisinin olduğunu söyledi.

İlter, Milli Savunma Bakanı Hasan Esat Işık'ın da bulunduğu o brifingin 4 saat sürdüğünü, 4 saatin sonunda hem Ecevit'in, hem de Işık'ın sıcak bir şekilde takdirlerini bildirdiklerini dile getirdi.

Emekli paşa, daha fazlasını öğrenmek isteyenlere de geçenlerde vefat eden Kemal Yamak'ın ‘Gölgede Kalan İzler’ adlı anılarını tavsiye etti.

Sayfa Yükleniyor...