Başbakan Tayyip Erdoğan, partisinin il başkanları toplantısında konuşma yaptı.

Erdoğan'ın açıklamasında şunları söyledi.

"Ekonomi ilk çeyrekte yüzde 11.7 ile dünyada dördüncü sırada, OECD'de ilk sırada yer aldı. Nisan ayında işsizlik oranı rekor düşüşle yüzde 12'ye geriledi. İki ay önce bunu söylemiştim. Bazıları alay ettiler ve oraya geldik. İnşallah daha da düşecek. Tüm dünyanın gıpta ile izlediği şekilde en az zararla atlattık, atlatıyoruz. Krizi aşmak için aldığımız tedbirleri IMF belirlemedi, biz belirledik. IMF'den şu borcu alın diye bize akıl verenler şapkalarını bir kez daha önlerine koysunlar. Kriz teğet geçecek sözümüzü anlayamayanlar bugün mahçup oldular. İşsizlikle ilgili tahminleri yorumlayanlar mahçup oldular. 7.5 yıldır kriz duası yapıyorlar. Biz onları mahçup etmeye devam edeceğiz.

2002'de Türkiye'de toplam 8.6 milyon motorlu kara taşıtı vardı. Bugün 14.5 milyon adede çıktı, krize rağmen. 2002'de kullanılan cep telefonu abonesi 23.3 milyondu. Bugün bu sayı yüzde 165 artarak 61.5 milyona ulaştı. 2002'de 4 milyon civarında internet kullanıcı vardı, bugün 30 milyona ulaştı. 2002'de sabit geniş bant internet abonesi yok denecek kadar azdı, 7.5 milyona ulaştı. 2002'de 34 milyon kişi uçak kullanıyordu, şimdi 86 milyona çıktı. Bunlar yoksulluk alameti mi, zenginleşmeye giden alamet mi? 40 yılda Türkiye'de toplamda 6.8 milyon adet otomobil üretildi. İktidarımız döneminde 7 milyon 80 bin 500 adet otomobil üretildi. 2002'de 16 milyon ton demir çelik üretiliyordu, 2009'da 25.3 milyon ton demir çelik üretiliyor. Cumhuriyet tarihinde yapılanın iki katı bölünmüş yol yaptık. 11 bin 500 kilometreye ulaştık. 7.5 yılda milli eğitimde 149 bin 824 yeni dersliği kazandırdık. Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan dersliklerin yüzde 32'sini yaptık. Toplu konutta önemli bir adım attık. 430 bin konutun inşasını 7.5 yılda başlattık. Bunun yaklaşık 340 binini teslim ettik. Herkes iline üniversite istiyordu. Biz önceki gece yasası çıkanlarla birlikte 78 üniversite kurduk, sayıyı 154'e ulaştırdık. Bütün illerde üniversite var. Kriz tellallığı yapanlara bu rakamları ithaf ediyorum.

Bu iş popülizmle, fakirlik edebiyatı yaparak, kuru sıkı atarak olmuyor. Damdan düşmüş olacaksınız. Yoksulun sızısını yüreğinizde hissediyor olacaksınız. Bunu hissetmeyenler yoksulluğün edebiyatını üretirler. Döner ekmek dağıtanlar milleti kandırmaya çalışanların nerede olduğunu görüyorsunuz. Her aileye maaş bağlayacağını söyleyenleri de milletim acı bir gülümsemeyle izliyor. Biz uçmuyoruz, uçuruyoruz. Bu rakamları tek tek her bir vatandaşımıza ulaştıracağız. 7.5 yıl önce enflasyon yüzde 30'du şimdi 8.7. IMF'ye borç 23.5 milyar dolardı, şimdi 7.5 milyar dolar. Merkez Bankası'nın rezervi 26 milyar dolardı, şimdi 75 milyar doların üzerinde.

VUVUZELAYA KADAR DÜŞÜRDÜLER
Terörle mücadele konusunda sağlıklı teşhisler ve çözüm politikaları üretmeye hassasiyet gösterdik. Biz hem terör örgütü hem de terörizmle çok boyutlu mücadele ortaya koyuyoruz. Terörle mücadele salt güvenlik tedbirleriyle yapılamaz. Bu işin sosyolojik boyutu var. Liderlerle terörle mücadele konusunda istişarede bulunmamız son derece yararlı oldu. Benzeri diyalog tablosunu her meselede görmek istiyoruz. Partilerin yüz yüze bakamayacakları bir üslup içinde olmaları demokratik olgunluğun oluşmadığını gösterir. Bu hafta gerçekleşen görüşmeler demokrasimiz açısından çok memnuniyet vericidir. Milletin yararına olacaksa 'biz oturur konuşuruz' dedik. Hiçbir zaman diyalogdan kaçmadık. Herkesin kanaatini alırız ve her işte istişarenin gerekli olduğuna inanıyoruz. Başbakan sanatçılarla, futbolcularla toplanmış diye demokratik açılım sürecini eleştirenler oldu. Biz hiçbir zaman kapıları kapatan bir parti olmadık. MHP'nin lideri ve yönetimi milli birlik ve kardeşlik süreci terörle mücadele konusunda yapıcı bir muhalefet sergilemek yerine yıkıcı muhalefeti tercih etti. Bize sözlü saldırılar yapıldı, halen de yapılıyor. Bu üslup terörle mücadeleye hiçbir olumlu katkı sağlamadığı gibi zarar vermektedir. Bu söylem tarzı ülkenin meselelerine ışık tutmaktan çok uzaktır. Bu üslup ve görüntü terörün tahrip edici yönünün istismarıdır. Şehitlerimiz üzerinden nemalanma hırsına ve fırsatçılığa rağmen MHP'ye kapımızı açık tutmakla kalmadık. Üç kez MHP'den görüşme talebinde buunduk. Nezaketsiz ifadelerle kapılar kapatıldı. MHP'nin kaçıyor olmasını milletimize havale ediyorum. Vuvuzelayla basın toplantısı yapacak kadar bu işi düşürdüler. MHP'nin tabanı bu sulu, gayriciddi anlayışı 12 Eylül'de en güzel şekilde tersleyecektir.

BDP'DEN BANA BİR MEKTUP GELDİ...
Biz terörle mücadele konusunu görüşmek üzere siyasi partilerden randevu istedik ama terörle arasına mesafe koyup demokrasi ve hukukun tarafında duramayan bir partiyle görüşmenin anlamsız olacağını bana gönderilmiş bir mektupla gördük. BDP gönderdiği antetli kağıdının bir başında TBMM'nin rozeti öbür tarafta kendi partisinin rozetiyle yazı gönderdiler. Bu yazıda gönderdikleri CD'yle PKK'lıların cesetlerinin durumunu insanlık suçu olduğunu bunun karşısında ne yapacağımızı soruyor. 10 bin şehidimiz var. Onlara uygulananları biz de size mi göndereceğiz?

ADRESİ İMRALI OLANLA NEYİ GÖRÜŞECEĞİM?
ABD'nin AB ülkelerinin BM'nin terör örgütü saydığı bir örgütün avukatlığını yapmak sana mı kaldı? Bir parti olarak BDP'nin terörle arasına mesafe koyması gerekir. AK Parti Yüksekova teşkilatı sürekli tehdit altında. AK Parti'nin doğu ve güneydoğudaki bazı teşkilatları tehdit altında. Köşe yazarları diyor ki buna rağmen git görüş, kusura bakma o kadar meraklıysan git kendin görüş. Bizim bu noktada BDP ile görüşecek hiçbir şeyimiz yok. Adres olarak İmralı'yı gösteren bir partiyle neyi görüşeceğim? Görüşmediğim her iki siyasi parti de terörden nemalanıyor. BDP'yi Kürt vatandaşların temsilcisi olarak görmüyorum. BDP ve MHP terörle ortak mücadeleye varız diyorlarsa bu konularda somut bir önerileri varsa görüşmek benim için bir anlam taşır. Aksi halde elini yumruk yapanla tokalaşılmaz. Gözünü kulağını kapayanla konuşulmaz.

Liderlerle görüşmelerim çok verimli geçti. Her alanda nelerin yapıldığını görme açısından biz size aktarabiliriz dedik. Şu an itibariyle AK Parti'nin doğu illerine tahsis edilen yatırım 25 milyar TL'dir. Sayın Kılıçdaroğlu bölgeye fabrika yapmamızı tavsiye etti, biz bunu zaten yapıyoruz. Bölgede yaratılan istihdamı Sayın Kılıçdaroğlu'nun görmesi lazım. Bölgede yatırıma en iyi örnek Gaziantep'tir. Erzurum da bir çekim alanı olmaya başladı. Biz Güneydoğu'ya yatırımı terörle mücadele için yapmıyoruz, terör olsa da olmasa da yapardık.

ET İHALELERİNE DEVAM EDECEĞİZ
Et ve Balık Kurumu (EBK) konusunda bazı bilgileri vermek istiyorum. EBK 1992 yılında özelleştirme kapsamına alındı. Tam 13 yıl özelleştirme kapsamında kaldı. 2005'te biz EBK'yı özelleştirme kapsamından çıkardık, modernize ettik. Tarım noktasında bölgede sessiz devrimi gerçekleştirdik. İkide bir bize hayvancılığı batırdık diyorlar. Verdiğimiz destekleri 27 kat artırdık. Et fiyatlarındaki spekülasyon üzerine ithalat kararı aldık. Hayvan arzını kestiler bir anda et fiyatları tırmandı. Ben de boş durmadım marketlerden fiyatlar aldırdım. Aynı spekülatörlük marketlerde de yapılıyor. Birinde 19, birinde 28 insaf. İhale yapacağız dedik fiyatlar düşmeye başladı. Bu ara yine kıpırdanmaya başladı. Ya dürüst olacaklar ya da kusura bakmasınlar et ithaline devam ederiz.

ÖZEL HUDUT BİRLİKLERİ KURUYORUZ
Amacımız sınır bölgesinde tamamen uzman personelin görev yapması. Bunlar ayrı bir ordu, özel bir ordu değil. Biz özel bir ordu kurmuyoruz. Bunlar özel hudut birlikleri olacak. Mevcut bünyede 5 yıl ya da daha uzun süre görev alacak uzmanlaşmış personel olacak. Bu 5 artı 1 olur, 5 artı 4 olur bunların değerlendirmeleri yapılıyor ve kararı verildikten sonra da oturacağız. Kritik ve hassas bölgelerde profesyonel güvenlik gücü şeklinde terörle mücadele edecekler. Nihai kararı vereceğiz ve adımı atacağız. Bu yıl içinde çalışmayı hayata geçirmiş olacağız. Hudut birlikleri karakollarını yeniden inşa ediyoruz. 15 karakol şu anda tamamlandı, diğerleri de kısa sürede tamamlanacak. Terörle mücadele konusunda çok boyutlu çalışmalar yaptık. Terörle mücadelede işin diplomatik boyutuna gelince görüşmeleri yapıyoruz. Diplomatik noktada bu temasla perdelemeyi kesmezsek bu sıkıntı yine devam eder. Açılımın içi boş diyenlere sesleniyorum, içini doldurmak için ne biliyorsan söyle.

REFERANDUM MİTİNGLERİ 24 TEMMUZ'DA BAŞLIYOR
Anayasa değşiikliği paketine yönelik referandumla ile ilgili 24 Temmuz'dan 12 Eylül'e kadar 36 ile gideceğim. Mitingler Bingöl ve Elazığ'dan başlıyor."