Özel sektörde "yeşil alım"

Özel sektör temsilcileri mal, hizmet veya yapım satın alımında  çevre üstünde olumsuz etkileri en düşük olacak seçenekleri tartışmak üzere ‘Özel Sektör Yeşil Satın Alım Girişimi’nde toplandı...

07.02.2012 - 11:29

Özel sektörde "yeşil alım"

Özel sektör temsilcileri, yeşil satın alım politikaları benimseyerek;  mal, hizmet veya yapım satın alımında insan sağlığı ve çevre üstünde olumsuz etkileri en düşük olacak seçenekleri tartışmak üzere ‘Özel Sektör Yeşil Satın Alım Girişimi’ başlıklı toplantıda bir araya geldi.

Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye tarafından yürütülen ve temel yaralanıcısı Kamu İhale Kurumu olan ve İngiltere Büyükelçiliği Refah Fonu tarafından desteklenen Yeşil Alım projesi kapsamında “yeşil alım” yaklaşımının ve uygulamalarının iş dünyasında da benimsenmesi ve yaygınlaşması hedefleniyor.

Konuya duyarlı ve kendi politikalarını oluşturmuş özel sektör kuruluşları ile birlikte, ‘Özel Sektör Yeşil Satın Alım Girişimi’ hayata geçirmek amacıyla ilk geniş kapsamlı toplantı gerçekleşti. Toplantıya, satın alım yapan veya, satın alım politikalarını değiştirme yönünde etkin rol oynayabilecek Türk Telekom, Siemens, Arçelik A.Ş., Coca Cola İçecek, Eczacıbaşı Holding gibi büyük şirketlerden 40’a yakın uzman katılım gösterdi.

Toplantıda “Yeşil Alım ilkelerine dair manifesto hazırlanması" ve “Yeşil Satın Alım Girişimi”nin vizyon ve amaçlarının belirlenmesi için şirket temsilcileri tarafından sürdürülebilir tedarik zinciri yonetimi ve tedarikçilerde dönüşüm sağlanması, kurumsal operasyon yönetimi, yeşil satın alım gibi süreçler ve kurumların kendi uygulamalarından örnekler sunması ile fikir alışverişinde bulunuldu. Kamu ve özel sektörün yeşil alımdaki rolü ve yeşil satın alım politikalarının yerleşmesi için bu kurumlara düşen görevler tartışıldı.

Toplantı sonrasında, bu paylaşımlar üzerinde çalısılarak “Yeşil Satın Alım Girişimi” Manifestosu hazırlanacak ve bu Manifesto, Girişim’i oluşturan öncü özel sektör kurumları tarafından imzalanacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...