Başta İsrail’le yaşanan son kriz olmak üzere, İskenderun’daki terörrist saldırıyı da kapsayan zirve bugün Ankara’da yapılacak.

Başbakanlık'ta saat 11'de başlayacak toplantıya, Milli Güvenlik Kurulu üyesi bakanlar, Genelkurmay Başkanı ve TSK'nın komuta kademesi tam kadro katılacak.

Başbakan Erdoğan, aynı konuları dün sabah Genelkurmay İkinci Başkanı, MİT Müsteşarı ve bakanlarla görüşmüştü.

'Bugünkü toplantıdan ne çıkabilir?' sorusunu, NTV Ankara Haber Müdürü Uğur Şevkat yorumladı:

"Ankara’da, İsrail’le ilgili verilecek kararı 'pişirme' çalışmaları yapılıyor. Malzemeler derlenecek, gelişmelere bakılacak. İlk olarak büyükelçi geri çekildi ve 3 askeri tatbikat iptal edildi. Şimdi bunun ötesine geçerek, siyasi kararlılığın ortaya konması için incelemeler yapılıyor; diplomatik ve askeri ilişkilerin tümüyle kesilmesi gibi seçenekler masada.

Bir karar verilmeden önce uzmanlar dinleniyor, sonuçların ne olacağı hesaplanıyor.

Bugün yapılacak zirveyle ilgili bir görüş birliği var mı sorusu akıllara geliyor. İsrail’le ilişkilere iki ana boyutta bakabiliriz: Diplomatik ve askeri.

Askeri ilişkilerde hızlı ve derinlemesine gelişti. İlk anlaşma 94’te imzalandı. 94-97 arası da 4 askeri anlaşmaya imza atıldı. Bu çerçeve anlaşmaların içinde neler olduğu hiç bilinmedi. Ama derin ilişkler olduğu asker tarafından söylendi. ABD’yle sürdürülen ilişki biçimine yaklaştı yorumları yapıldı.

Diğer bir boyut da, son iki yıldır krizle anılan diplomatik ilişkiler. İsrail’in Müslüman dünyasıyla kontak noktası olarak Türkiye’ye ihtiyacı var. Türkiye, Filistin konusunda arabuluculuk üstlenmişti.

Türkiye için de İsrail önemliydi. Yahudi diasporasının siyasi ve iş dünyasındaki etkinliği, özellikle Ermeni iddialarında Türkiye’ye fayda sağlıyordu.

İşte bugünkü toplantı öncesi, hem asker hem de diplomasi, bu ilişki düzeyini tamamen kaybetmeme yanlısı olacağını söyleyebiliriz. Özellikle askerlerin, ilişkilerin kesilmesine ‘evet’ dememelerini beklemek gerekir.

Bazı anlaşmaların feda edilmesi yolu seçilebilir. Askeri ve sivil bürokrasiden, frene basma yönünde telkin gelebilir."
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gül, 3 Haziran Perşembe günü Çorum'a yapacağı ziyaret dolayısıyla haftalık olağan görüşmeleri bugün gerçekleştirecek.

Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'u bugün ayrı ayrı kabul edecek.

Gül, saat 15.30'da Orgeneral Başbuğ ile saat 18.30'da da Başbakan Erdoğan ile Çankaya Köşkü'nde bir araya gelecek.