'Özerk bölge istiyoruz'

BDP'nin 2. Olağanüstü Kongresi'nde Selahattin Demirtaş yeniden başkanlığa seçildi. Abdullah Öcalan'ın kardeşlerinin de yer aldığı kongre salonunda ''Dişe diş, kana kan seninleyiz Öcalan'' sloganı atıldı.

Anadolu Ajansı 14.10.2012 - 12:29

'Özerk bölge istiyoruz'

Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) 2. Olağanüstü Kongresi yapıldı. Kongrede Selahattin Demirtaş, yeniden genel başkanlığa seçildi.


Kongreye özerklik talebi damga vurdu. 15-20 bölgeden oluşmuş özerk yönetim bölgeleri önerdiklerini belirten BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bu etnik temelli bir bölge değil. Sosyo-ekonomik, kültürel durumuna göre 15-20 bölge olabilir" diye konuştu.

Kongrede konuşan Demirtaş, ''Ölen askere de gerillaya da ağlayacaksınız. Bugün herkes için ağlayacaksınız, birlikte ağlayacağız, yarın güleceksek birlikte güleceğiz. Bugün birlikte ağlamayanlar, yarın gülemezler'' dedi.

Kürt sorununun Türkiye'nin en önemli ve can yakan sorun olduğuna dikkati çeken Demirtaş, bunun da kendi içinde eşitlik, adalet ve barış olarak sınıflandığını söyledi.

Demirtaş, çözüm sürecine BDP'nin katkı sağlayabileceğini, ancak sorunun tümden çözümü için Abdullah Öcalan ve KCK'nın da muhatap alınması gerektiğini savundu.

''Öcalan, çözüm sürecinin en önemli aktörüdür'' diyen Demirtaş, müzakerelerin eşitlik, adalet ve barış başlıkları altında yürütülmesi halinde, Kürt sorununun çözüm yoluna gireceğine inandıklarını dile getirdi.

KIŞANAK: ÖCALAN BARIŞ İÇİN ŞANS
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak da, Suriye'deki özerk Kürt bölgesine destek çağrısında bulundu.

''Türkiye bir yol ayrımında; ya barışı, özgürlüğü seçecek ya da savaş yolunda rotasını kaybedecek'' diyen Kışanak, 2013'te barış talebi olmayanların Türkiye'yi 2023'e taşıyamayacağını ileri sürdü.

''Son 3 yıldır binlerce Kürt'ü tutuklayarak cezaevine koydular'' diyen Kışanak, demokratik siyasetin kapısına kilit vurulmak istendiğini iddia etti.

Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın 13 yıldan beri tek kişilik bir hücrede tutulduğunu, 15 aydan beri katı bir tecrit yapıldığını ifade eden Kışanak, ''Sayın Öcalan Kürt sorununun en büyük realitesidir. Kürt halkı için önder, PKK için liderdir. Barış için bir şanstır'' dedi.

PKK'nın Öcalan'ı lider olarak gördüğünü ve onun izleyeceği yolu açıkça takip edeceklerini açıkladığını söylediğini Kışanak, Öcalan'ın görüşlerinin demokratik cumhuriyet ve ''Özerk Kürdistan'' projelerinin olduğunu belirtti.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ
Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'ndaki kongrenin yapıldığı salonun dışında geniş güvenlik önlemleri alınırken, salona girişte de üst araması yapıldı.

Davetli olarak salonda bulunan yabancı temsilciler için Sorani, Kurmanci ve İngilizce çeviri yapıldığı belirtilen kongrede, bazı partililerin delegeler için ayrılan bölüme girmek istemesi üzerine kısa süreli arbede yaşandı.

Kongrenin yapılacağı salona Türkçe ve Kürtçe afişler ve terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın dev posteri asıldı.

ÖCALAN'IN KARDEŞLERİ SALONDA
Öte yandan Abdullah Öcalan'ın kardeşleri Mehmet Öcalan, Havva Öcalan, Fatma Keskin ve Kevser Öcalan da salona geldi. İsimlerin anons edilmesi sırasında ''Dişe diş, kana kan seninleyiz Öcalan'' sloganı atıldı.

Kongre sırasında yüzünü kapatan bazı gençler podyuma çıkarak Öcalan'ın posterini açmak istedi. Bu sırada ''Yüzünüzü bu şekilde saklayıp bu tür şeyler yapmaya gerek yok salon zaten Sayın Öcalan'a sahip çıkıyor'' anonsu yapıldı.

Salonda ''Direnerek Özgürlüğe Yürüyoruz'' pankartının yanı sıra BDP amblemi ve Türk bayrağı da asıldı.

Konuklar için ayrılan bölüme Uludere olayında hayatını kaybedenlerden bazılarının anneleri de alındı. Ellerinde çocuklarının fotoğraflarıyla gelen anneler salondakiler tarafından ayakta alkışlandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...