Özgecan Aslan'ın katillerine saldırıya müebbet hapis istemi

Özgecan Aslan'ın katillerinden Suphi Altındöken'in cezaevinde silahlı saldırıda ölmesi, babasının da yaralanmasıyla ilgili 7 sanık hakkında dava açıldı. Sanıklardan 6'sı hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Anadolu Ajansı 01.06.2016 - 14:19 | Son Güncelleme : 01.06.2016 - 14:20

Özgecan Aslan'ın katillerine saldırıya müebbet hapis istemi
Ahmet Suphi Altındöken

Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesine ilişkin davada ağırlaştırmış müebbet hapis cezasına çarptırılan hükümlülerden Ahmet Suphi Altındöken'in Adana'daki cezaevinde silahlı saldırıda ölmesi, babası Necmettin Altındöken'in yaralanmasıyla ilgili 6'sı tutuklu 7 sanık hakkında dava açıldı.

Adana F Tipi Cezaevi’nde hükümlü bulunan Özgecan Aslan’ın katil zanlısı Ahmet Suphi Altındöken’in tabancayla öldürülmesi, aynı koğuşta kaldığı babası Necmettin Altındöken'in de yaralanmasıyla ilgili soruşturma tamamlandı.

Cumhuriyet Başsavcı Vekili Musa Ünel, Suphi Altındöken'i öldürdüğü iddia edilen hükümlü sanık Gültekin Alan ile Alan'a yardımcı oldukları öne sürülen sanıklar Hüsamettin Bağlar, Gamze Bağlar, Hacı Ahmet Özdoğan, Ahmet Tekin Baykal, Ferat Yüksel ile tutuksuz sanık Serkan Akkoca hakkında, "Taammüden tabanca ile öldürme, taammüden tabanca ile öldürmeye teşebbüs, ceza infaz kurumuna eşya (tabanca) sokmak, memurun görevini kötüye kullanması, 3628 Sayılı Kanuna Muhalefet, 6136 Sayılı Kanuna Muhalefet, silahla kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesine dava açtı.

Savcı, sanıklardan Alan'ın ağırlaştırılmış müebbet ve 52 yıl 6 ay, Hüsamettin Bağlar, Gamze Bağlar, Hacı Ahmet Özdoğan, Ahmet Tekin Baykal ve Ferat Yüksel'in ise ağırlaştırılmış müebbet ve 28 yıl, Akkoca'nın ise 5 yıl hapis ve 10 milyon liraya kadar para cezası ile cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, yaptığı tensipte, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, davayla ilgili yayın ve yayım yasağı kararı aldı.

Sanıkların yargılanmasına 18 Temmuz'da başlanacak. 

Sayfa Yükleniyor...