Özgecan için çıplak ayakla eylem yaptı

Erzurum'da bir kadın, Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etmek için çıplak ayakla eylem yaptı.

Anadolu Ajansı 16.02.2015 - 19:57

Özgecan için çıplak ayakla eylem yaptı

Erzurum'da, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto eden kadın, soğuk havada çıplak ayakla eylem yaptı.

Mersin'in Tarsus ilçesinde, ormanlık alanda öldürüldükten sonra yakılmış halde cesedi bulunan üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ı rüyasında gördüğünü belirten Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Meclis Üyesi Firdes Korkmaz Akova (49), Havuzbaşı Meydanı'na geldi.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 13 derece olarak ölçüldüğü kentte, ayakkabılarını ve çoraplarını çıkaran Akova, beton zeminde bir süre bekledikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Özgecan'ın da mezarında ayaklarının ve bütün bedeninin soğuğu hissettiğini, onun gibi soğuğu hissetmek için böyle bir eylem yaptığını söyledi.

Akova, 15 yaşında bir kız çoçuğu annesi olduğunu bildirerek, kadına yönelik taciz ve tecavüz olaylarına dikkati çekmek istediğini dile getirdi.

Son zamanlarda kadına yönelik şiddet eylemlerinin, işkencelerin ve cinayetlerin arttığına işaret eden Akova, şunları kaydetti: "Eksi 13 derecede bile Özgecan gibi olabiliyor insan. Dün gece Özgecan'ı, onun yaşadıklarını rüyamda gördüm. Bir kadın ve bir anne olarak yaşadığı her saniyeyi içimde hissettim. O yüzden bugün bu eylemi yapma kararı aldım. Artık bu olaya dikkati çekebilmek için ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazırım. Şurada, 'kendinizi idam edin Firdevs hanım' deseniz, eğer bu olaya dikkat çekeceksem, bu olaya çözüm bulunması noktasında bir başlangıç olacaksa kendimi feda etmeye hazırım. İnsanların bu konuda çok duyarsızlaştığını düşünüyorum."

Akova, kadınların eşleri izin vermediği sürece evlerinden çıkamadığına değinerek, bundan dolayı da hiçbir kadını eyleme çağıramadığını ve eylemini tek başına gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...