Özgen: Orada çatışma yaşanmamıştır

Hakkari’de 10 askerin şehit olduğu bölgede görev yapan emekli Orgeneral Necati Özgen, ABD’nin istihbarat vermemiş olabileceğini söyledi. Özgen “Çatışma olmamış, büyük bir ihtimalle teröristler roket kullanmıştır” dedi.

Haberler 19.06.2010 - 14:15

Şemdinli bölgesinde sabah saatlerinde 8 askerin şehit olmasıyla ilgili NTV’de açıklamalar yapan emekli Orgeneral Necati Özgen demokratik açılım ile terörün ayrı konular olduğunu söyledi.


Özgen, “Demokratik bir açılım var, o ayrı. Bu ise bir terör olayı. Yıllardır olan PKK terörü devam ediyor. Kış bittikten ve bahar geldikten sonra tüm Türkiye’de, sadece Güneydoğu’da değil değişik yerlerde de belki ilerde şehirlerde de olabilecek terör durumu başladı. Şu an Türkiye’de bir yangın var” dedi.

ABD ve İsrail ile son dönemde yaşanan gerginliklerin de olaylarda etkisi olabileceğini burgulayan Özgen, “ABD şu an bunun istihbaratını vermiş midir? Vermemiştir. Ancak o istihbarat vermemiş de olsa biz kendi istihbaratımı sağlamalıyız” yorumunu yaptı.

Bölgenin eskiden beri hassas bir yer olduğunu vurgulayan Özgen, “İran, Irak ve Türkiye üçgenindedir Şemdinli. Tarihte de olay olunca ya İran’a ya da Irak’a kaçılırdı. Olay hudut bölgesinde olmuştur. Burası karakol değildir. Herkes karakol basıldı der, bu yanlıştır. Bunlar hudut birliğidir. Bir binayı koruma değildi. Bir arazide gerekirse çadırda yatan bir birliktir. Bu saldırıyı yapanlar bölgedeki derelerin vadilerini kullanırlar” dedi.

“Silahla, tüfekle zaiyat verdiklerini düşünmüyorum” diyen emekli Orgeneral Özgen sözlerini, “Roket kullanmışlardır büyük ihtimal. Bir de iki kilometre mesafeli silahı var, onu kullanmışlardır. Benim düşüncem uzaktan saldırmışlardır, öyle yakınlarına gidip çatışmaya girdiklerini düşünmüyorum. Birlikte hemen karşılık vermiştir. Ancak zaiyat 12 olmamıştır. PKK her zaman ölü de olsa çocukları alır oradan götürür” diyerek devam ettirdi.

Terör sorununun devletin sorumluluğunda olduğunu kaydeden Özgen sınır ötesi harekat yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Özgen sözlerini, “Bu mücadele meselesi, öleceğiz de öldüreceğiz de. Bunun doğası böyle” diyerek bitirdi.

Sayfa Yükleniyor...