Özgür Gündem için Beyoğlu protestosu

Gazeteye, örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla 1 ay kapatma cezası verilmesi ve iki günlük sayılarının toplatılması protesto edildi.

25.03.2012 - 22:38

Özgür Gündem için Beyoğlu protestosu

Özgür Gündem Gazetesi, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 1 ay kapatıldı.

Gerekçe olarak dünkü sayıda örgüt propogandası yapılması gösterilirken, yapılan baskında gazetenin iki günlük sayılara el konuldu.

Bu durumu protesto etmek için, bazı siyasi parti temsilcilerinin ve Özgür Gündem gazetesi çalışanlarının da aralarında bulunduğu grup Taksim tramvay durağı önünde toplandı. Gruptakiler, pankartlar açarak, sloganlar eşliğinde Galatasaray Lisesine kadar yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan, BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, ''Gazetecilerin özgürlükleri kısıtlandıkça, halkın gerçekleri görmesi engellenecektir. Basına yapılan sansür ve baskıyla hiçbir yere varılamaz. Daha aydınlık ve gelişmiş bir ülke için gazeteciler susturulmamalı, yazılarına sansür yasağı konmamalıdır'' diye konuştu.

Özgür Gündem yazarlarından Bayram Balcı da, gazetesine yapılan engellemenin haksızlık olduğunu söyledi.

Balcı, '' Bu saldırı sadece gazetecilere değil, halkın gerçeği öğrenme hakkına karşı yapılıyor. O yüzden sadece gazeteciler değil, haklarına sahip çıkan herkes bugün bu meydanda. Gazetemizin toplatılmasından, bir aylık kapatılmasına kadar bütün engeller önümüze konuldu. Biz gazeteciler olarak yargı kararlarında daha özgür ve sesimizin duyulduğu uygulamalar istiyoruz'' şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...