Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, kendisiyle ilgili yolsuzluk iddiaları hakkında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmeye hazır olduğunu belirtti.

Özhaseki, ''Bütün evrakı alır götürürüz. Onlar da hukukçularını, mühendislerini, bilirkişilerini çağırırlar anlatırız ki büyük ihtimalle 'Kusura bakmayın, özür dileriz, hakkınızı helal edin' diyeceklerdir'' dedi.

Özhaseki, bunların gerçekleşmemesi halinde dava açacağını keydetti.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Tüm Terör Mağduru ve Aileleri Güç Birliği Derneğinin (TEMADER) kuruluş yıldönümü ve 2010 Başarı Hizmet Ödülleri Töreni'ne katılmak için Dedeman Otel'e gelişinde, gazetecilerin yolsuzluk iddialarıyla ilgili sorusu üzerine açıklama yaptı.

Başkan Özhaseki, yıllar önce yaşanan, bağımsız yargı tarafından kararı verilen bir dosyanın, aradan 1.5-2 yıl geçtikten sonra Meclis gündemine getirilip bir anda suçlanmasının kendisine garip geldiğini söyledi.

Bir gazetecinin ''Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu'nu mahkemeye vereceği'' yönündeki açıklamasını anımsatması üzerine Özhaseki, şunları kaydetti:

''İlk günden itibaren şunu söylüyorum, eğer Kemal Bey beni çağırırsa, 'Gelin bir çayımızı için konuşalım' derse, dosyalarımı alıp gitmeye hazırım. Bütün evrakı alır götürürüz, eğer istiyorsa ekibimle birlikte giderim. Onlar da hukukçularını, mühendislerini, bilirkişilerini çağırırlar anlatırız ki büyük ihtimalle 'Kusura bakmayın, özür dileriz, hakkınızı helal edin' diyeceklerdir. Bu denildiği anda zaten dava falan açmayacağım.

Veya Kemal Bey, 'Gel televizyonda konuşalım' derse, kabul buyururlarsa buna da hazırım. Yok bunların hiçbirisi olmayacaksa, 70 milyonun izlediği bütçe görüşmelerinde eline dosyayı alıp Kayseri Büyükşehir Belediyesinde hırsızlık, yolsuzluk gibi suçlamalarla dosya sallayıp da bir müddet sonra bu işi sönmeye bırakıp, küllendirip kaybolacaklarsa, o zaman dava açacağım. Bu benim doğal hakkım.''

Kendisinin 17 yıldır belediye başkanı olduğunu ifade eden Özhaseki, ''Biz onurlu insanlarız. Bir tek gün ceza almadım, şu anda adliyelerde süren bir tek davam yok, bir tek şikayet dilekçesi bile yok. Böyle suçlamalarda da o zaman hakkımı sonuna kadar arayacağım, maddi, manevi tazminat davası açacağım. Bunları sonuna kadar takip edeceğim'' diye konuştu.

Özhaseki, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun iddialara ilişkin dosyanın anında kapatıldığını ileri sürdüğünü ancak, dosyanın kapatılmasının söz konusu olmadığını belirterek, şunları söyledi:

''Savcılık oradaki suçlamalarla ilgili, yani zanlı, yakalanan çocuğun ilk gündeki ifadeleriyle ilgili 9 ay boyunca ne demişse, ne iddia etmişse tek tek hepsini soruşturdu. Bir tek delil yok ortada. Bunlarla ilgili de doğru çıkmayınca savcılık elbette ki soruşturmuyor. Bizim hakkımızda dava açmıyor, kimin hakkında bilgi belge varsa onun hakkında açıyor ve daha sonra ağır ceza mahkemesinde o şahıslar suçunu inkar ettiği için, 8 kişiden galiba para alıp vermediği için...

Bu belediye işi de değil, dışarıdaki bir taksi durağı işi. Gün alıyor, kesinleşiyor ve bitiyor. Bu aşamada dosyaya yeni bir bilgi, yeni bir belge veya bir iddiaları varsa -ki bunları hergün değiştirerek söylüyorlar- götürüp Cumhuriyet Başsavcılığına teslim etmeleri lazım.''

Kendisinin dokunulmazlığının olmadığına dikkati çeken Özhaseki, ''Herkes bana dava açabilir, suç duyurusunda bulunabilir. Savcılık da anında kontrol eder, takip eder'' dedi.

Özhaseki, gündeme getirilen iddiaları ilk gün yalanladığını ve belgeleri dağıttığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İkinci gün 'biz ondan bahsetmiyoruz ikinci bir dosyadan bahsediyoruz' diye garip bir şey söylediler. Güler misiniz, ağlar mısınız? Bununla ilgili açılmış değişik dosyalar, davalar var ama aynı olaydan bahsediyoruz. Bunu geçtim dün yeniden başlamışlar, çantalarla paralar geldi gitti, avukatın otel parası ödendi, ödenmedi... Tamam eyvallah ne diyorlarsa, ne söylüyorlarsa, yarın için ne hazırlık yaptılarsa, ertesi gün için ne yalan hazırladılarsa götürsünler versinler savcılığa da savcılık incelesin. Eski olayda, anlatılan olayda, mahkeme daha önce karar vermiş. Daha ne yapalım kesinleşmiş. Eğer ellerinde yeni delil varsa, bilgi varsa savcılığa götürmek de onların görevi.''