Özkök: Darbe planlarını biliyordum

Genelkurmay Eski Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök'ün Ergenekon savcılarına verdiği ifadede "Bazı kuvvet komutanlarının darbe planlarından haberdardım" dediği öğrenildi.

NTV Haber 28.07.2009 - 10:07

Özkök: Darbe planlarını biliyordum

Türk Silahlı Kuvvetleri içinde 2004'te darbe hazırlığı olduğu iddiları, Genelkurmay Eski Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün ifadesiyle doğrulandı. Özkök'ün, Ergenekon savcılarına tanık sıfatıyla verdiği ifade, Milliyet gazetesinde yer aldı.

Habere göre, Özkök darbe planı iddialarıyla ilgili, "Ayışığı ve Yakamoz planlarını biliyordum ancak delil bulamadığım için işlem yapamadım" dedi.

Genelkurmay Eski Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, 25 Nisan'da Ergenekeon savcıları Zekeriye Öz ve Fikret Seçen'e , Genelkurmay Başkanlığı döneminde bazı kuvvet komutanlarının darbe girişimleriyle ilgili olarak tanık sıfatıyla ifade vermişti.

İzmir Adliyesi’ndeki özel bir odada bilgi sahibi sıfatıyla ifade edilen Hilmi Özkök 'ün tutanakları, yaklaşık 20 sayfadan oluşuyor.

Özkök İfadesinde, eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur'un dönemin kuvvet komutanlarıyla darbe planı yaptığı yönündeki iddialarla ilgili, "Ayışığı ve Yakamoz konularını biliyordum. Bilgi geliyordu ancak delil bulamadığım için işlem yapmadım" diyor.

Özkök ifadesinde, Ergenekon davasının en önemli sanıklarından eski Jandarma İstihbarat Daire Başkanı Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ile ilgili iddialara da değiniyor.

Ersöz'ün mahkeme kaydı olmadan telefon dinlettiği, kendisini ya da Eruygur'u ziyarete gelen kişilerin konuşmalarını kayda aldığı yönündeki iddialarla ilgili Hilmi Özkök, "Ersöz'ü çağırıp illegal telefon dinlemeleriyle ilgili konuştum. ‘Bu konular nedir?’ diye sordum. Bana ‘bunlar söz konusu olamaz’ dedi" ifadesini kullanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...