Milliyet gazetesi yazarı Fikret Bila, Ergenekon soruşturmasında tutuklanan Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay’a ait olduğu öne sürülen günlüklerde adı geçen eski Genelkurmay Başkanları emekli Orgeneral Hilmi Özkök ve dönemin genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile konuştu.

Sözkonusu günlükleri okuduğunu söyleyen emekli Orgeneral, Özkök, “Bunlar nasıl sızıyor, nasıl basına yansıyor onu da anlamış değilim. Soruşturmanın gizliliği prensibi var ama her şey sızıyor. Bu nasıl oluyor?” dedi.

Adı geçen askerlerin kendisiyle ilgili yaptığı yorumları değerlendiren Özkök, “Arkadaşlarımdan bana karşı böyle değerlendirmeler ve hareketler beklemem” diye konuştu.

ÖZKÖK: SANIK VEYA TANIK OLARAK FARK ETMEZ
“Özden Örnek’e ait olduğu iddia edilen ‘Darbe Günlükleri’ için mahkemeye “Zamanı geldiğinde düşünürüz” demiştiniz. Bugün mahkeme talep ederse tavrınız ne olur?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Hukuka saygı duyarım. Hukuk çağırırsa o zaman icabet etmek gerekir, diye düşünürüm. Sanık veya tanık olarak mahkeme çağırırsa herhalde 'gitmem' denilemez. Sanık veya tanık olarak fark etmez. Avukatlarıma, hukukçulara danışırım."

BÜYÜKANIT: HUKUK ÇAĞIRIRSA GİDERİM
Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Org. Yaşar Büyükanıt ise günlüklerde ‘Genç Subaylar’la ilgili bölümde adı geçmesiyle ilgili olarak, “Bu haber çıkınca Sayın Balbay’ı çağırdım ve konuştum. Bu haberin çok tehlikeli bir yaklaşım olduğunu söyledim. TSK’ya zarar verdiğini söyledim. Yanlış olduğunu söyledim. Nitekim bu haberi bir basın toplantısıyla yalanladık, biliyorsunuz.”

Büyükanıt, çağrılısa mahkemeye gidebileceğini bekleyerek, “Mahkeme çağırırsa ‘gitmem’ deme lüksü yok. Hukuk çağırırsa giderim, doğru neyse onu söylerim” dedi.

"GÜL'ÜN İNGİLİZCESİ GAK GUK DEMEDİM"
Büylükanıt, şöyle konuştu: “Bir yerde benim Sayın Cumhurbaşkanı Gül’ün İngilizcesi için gak guk İngilizcesi söylediğim yazılmış. Böyle bir şey söylemedim. Ben Sayın Cumhurbaşkanı’nı Dışişleri Bakanlığı’ndan, Başbakanlığından tanırım. Ama hiç İngilizce konuşurken tanık olmadım. Çok çirkin şeyler. Buna çok üzüldüm.”

Günlüklerde “Bu medyayla darbe yapılır mı?” dediği iddia edilen emekli Orgeneral Büyükanıt, “Çok üzüldüm. Bunlar çirkin sözler. Kabul etmiyorum. Ben hiçbir yerde böyle bir şey söylemedim” diye konuştu.

Eski Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, “Bir yerde de o zamanki komutanımızın (Org. Hilmi Özkök) gizli gizli bazı buluşmalar yaptığı öne sürülmüş. Ben komutanımızı teğmenliğinden beri tanırım. Öyle bir şey hiç olmadı“ dedi.