Milliyet gazetesinde bugün çıkan habere göre eski Genelkurmay Başkanı, emekli Orgeneral Hilmi Özkök, Ergenekon soruşturmasını yürüten iki savcıya ‘tanık’ sıfatıyla ifade verdi.

Soruşturma savcıları Zekeriya Öz ve Fikret Seçen ile İzmir Adliyesi’ndeki özel bir odada bir araya gelen Özkök, 8 saat boyunca soruları yanıtladı

Özkök, bir süre önce yaptığı açıklamada, "Hukuk çağırırsa icabet etmek gerekir diye düşünürüm. Sanık veya tanık olarak mahkeme çağırırsa 'gitmem' denilemez" demişti.

Gazetenin haberine göre. Çok gizli olarak gerçekleşen buluşma için İzmir Adliyesi'nde iki savcı ve Özkök'ün kullanması amacıyla özel bir oda tahsis edildi. Sabah 10.00 sıralarında İzmir Adliyesi'ne gelen Özkök savcılarla buluştu.

DARBE İDDİALARI SORULDU
Öz ve Seçen, Özkök'ün ‘tanık sıfatıyla’, 8 saat süreyle ifadesini aldı. Savcıların, özellikle, ikinci Ergenekon iddianamesinin temelini oluşturan "darbe" iddialarına yoğunlaştığı ve Özkök'ün de o dönem yaşanan süreç ve iddialar hakkında bilgi verdiği kaydedildi.

Ergenekon savcılarının hazırladığı ve "darbe iddiaları" ağırlıklı ikinci iddianemede, dönemin Genelkurmay Başkanı Özkök'ün, iddia edilen darbe girişimlerine dönük olumsuz yaklaşımına ilişkin bölümler yer almıştı.

‘İFADE VERİRİM’ DEMİŞTİ
Ergekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'a ait olduğu öne sürülen günlüklerde de dönemin komutanlarıyla yapılmış sohbetler yer almış, darbe hazırlığı ile ilgili olduğu öne sürülen konuşmalarda, hükümet ve dönemin Genelkurmay Başkanı Özkök aleyhine ifadeler olduğu ortaya çıkmıştı. Özkök, bu ifadeler hakkında "Arkadaşlarımdan bana karşı böyle değerlendirmeler ve hareketler beklemem" demiş ve mahkeme talep ederse ifade vermeye gideceğini söylemişti.

Özkök, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı, emekli Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu öne sürülen darbe günlükleri konusunda da "Darbe girişimi var da demem, yok da demem" diye konuşmuştu. Balbay'a ait olduğu öne sürülen günlüklerde adı geçenlerden biri olan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt da Milliyet'e; "Mahkeme çağırırsa 'gitmem' deme lüksü yok. Hukuk çağırırsa giderim, doğru neyse onu söylerim" demişti.