Sinema yönetmenlerine opera rejisörlüğü yaptırılması geleneği olan İtalya'da, 2011 yılında Floransa'da sahneye koyduğu Aida operasıyla ilk deneyimini yaşayan Ferzan Özpetek, 3 Oscarlı sanat yönetmeni Dante Ferretti, son 4 filminin kostüm direktörü Alessandro Lai ve orkestra şefi Michele Mariotti gibi önemli isimlerle birlikte hazırladığı La Traviata'nın galası, dün akşam Avrupa'nın en eski lirik tiyatrolarından Napoli'deki San Carlo'da yapıldı.

Yoğun ilginin gözlendiği galanın biletleri günler öncesinden tükenirken, bu önemli geceye üst düzey pek çok konuk katıldı.

İtalya'da şu an görevde bulunan teknokrat hükümetin Adalet Bakanı Paola Severino, Eğitim Bakanı Francesco Profumo, Kültür Bakanı Lorenzo Ornaghi, İçişleri Bakanı Annamaria Cancellieri ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Bakan Patroni Griffi, Başbakan Mario Monti'nin diplomasi danışmanı Pasquale Terracciano ve Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil, eseri protokol locasından izledi.

Prömiyerin ardından Türk basın mensuplarına konuşan Özpetek, La Traviata'ya koyduğu yeniliklerden bahsetti.

Özpetek, "Ben opera konusunda, böyle her şeyi bilen bir insan değilim. Hatta cahilim diyebilirim. Cahilliğin bana getirdiği hoş bir şey de var. Aklıma gelen her şeyi yapmaya çalışıyordum. Benim için çok hoş, çok güzel bir deneyim oldu" dedi.

Operanın sopranonun yüzünün perdeye yansımasıyla başladığını anımsatan başarılı yönetmen, "O benim için çok basit bir şeydi ama insanlar onu çok sevdi. Son sahnede, tek yatağı koymak, çevrede onun kabusu olan kişilerin tek tek çıkıp kaybolmaları, onlar çok beğenildi" diye konuştu.

Özpetek, kendi hazırladığı, La Traviata'nın ilk bölümlerinde Dante Ferretti'nin zengin dekorlarının üstüne gelen sade son sahne içinse, "Dante'ye dedim ki, ben hiçbir şey istemiyorum, sadece yatak olsun. Olurdu olmazdı tartışma oldu. Ama San Carlo'nun sorumlusu, benim fikrimin daha önce hiç denenmemiş üstün bir fikir olarak bulduğunu söyledi. Çok yenilik getiren ve bütün La Traviata'yı değiştiren bir fikir. Sırf yatağın olması etkiliyor insanları" ifadelerini kullandı.