Polis ekipleri, Kadıköy Belediyesi’ne bu sabah çok erken saatlerde yolsuzluk operasyonu düzenlendi.

Operasyonda Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Demircan, Belediyenin Destek Hizmetleri Müdürlüğü'nden Nuray Kötri ve Sabri İlze ile bazı belediye çalışanları gözaltına alındı.

DHA'nın haberine göre operasyonda toplam 18 kişi gözaltına alındı. 10 kişinin Kadıköy Belediyesi Destek ve Ruhsat Şubelerinin çalışanları, 8 kişinin de ihalelere katılan firma temsilcisi olduğu belirtildi.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, operasyonla ilgili makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, operasyonların tam olarak 5-6 aydan beri başlayan CHP'lilere karşı ciddi ''itibarsızlaştırma'' operasyonları olduğunu savundu.

Şu an morallerinin yerinde olduğunu belirten Öztürk, “Bizim hiçbir çekincemiz yok. Konunun ne olduğunu iyi kötü biliyorum. Arkadaşlarımızın ifadesi alındığı andan itibaren olay polisçe açıklandığı andan itibaren basına geniş bir açıklama yapacağım. Büyük ihtimalle açıklama yapacağım sırada da arkadaşlar yanımda olacaklar'' dedi.

'BİR İHALE BİLİYORUM'
Gözaltına alınan 2 müdürün, görevlerinden dolayı değil, bir ihale dosyasına ilişkin ihale komisyonunda bulunmaları dolayısıyla gözaltına alındıklarını belirten Öztürk, şunları söyledi: ''Müdür sıfatı veya başkan yardımcısı sıfatıyla alınmış değiller. Yani onlar kendi birimlerindeki işlemle ilgili değil, yapılmış bulunan bir ihaleye ilişkin... Ben bir ihale biliyorum. Çünkü o ihale komisyonu bir kaç ihale yapmış olabilir, ama ihaleye ilişkin isimler orada birleşiyor'' dedi.

'BELEDİYEDE ARAMA YOK'
Belediyede herhangi bir arama olmadığını söyleyen Öztürk, ''Sabah 06.30'da haberim oldu arama yapıldığından. Bütün arkadaşların evlerine ayrı ayrı ekipler gelmişler. Bazı yerlerde çok kibar davranmışlar, problem yok. Ama tabii olayın oluş tarzı üzücü. 6 ay önce alınmış bu dosyayla ilgili arkadaşlarımıza 'buyurun gelin' deselerdi giderlerdi. Böyle yapılıyor Türkiye'de, böyle uygulanıyor. Ama belediyede söz konusu gördüğünüz gibi bir arama yok'' diye konuştu.

'ÜÇ YILDIR TAKİPTEYDİK'
Öztürk, şunları söyledi: “Biz 2008 yılından beri takip altında olduğumuzu biliyoruz. Çünkü bize gelen yazışmalarda 2008 yılında açılmış bir dosyayla ilgili iddialar ortaya atılıyor. Yani biz 3 yıldır dinlenen, teknik takip altında olan bir belediyeyiz. Buna rağmen gördüğünüz gibi bütün birimlerimiz ile hizmete devam ediyoruz. Hiç bir çekincemiz yok. Arkadaşlarıma da son derece güveniyorum."

'BELEDİYE BAŞKANLARI HIRPALANIYOR'
Selami Öztürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında yaşanan “Alman Vakfı” polemiğiyle ilgili bir soruya karşılık şunları söyledi:

''Avrupa Birliği fonları dışında her hangi bir yabancı fon kullanmadık. Yani hiçbir başvurumuzda olmadı. Ancak yani bir Alman derneği ya da bir başka dernekli kredi konusunda görüşme yapmanın, anlaşma yapmanın da suç olduğunu düşünmüyorum. Yani eğer öyle bir şey varsa o zaman hükümetin bunu yasaklaması lazım. O bakımdan bu tartışma konusunu çok yüzeysel, güncel sorunları kapatmaya dönük, gündem değiştirmeye dönük olarak görüyorum. Tartışma modeli belediye başkanlarını üzüyor. Şahsen beni üzüyor, Başbakanın açıklamasında da, genel başkanın açıklamasında da, her ikisinde de belediye başkanları hırpalanıyor'' diye konuştu.