Özyürek: 'Yetmez ama evet'çiler listeye girdi

CHP’de yeniden aday gösterilmeyen Mustafa Özyürek, kırgın olduğunu ve listedeki birçok ismin adını bile duymadığını söyledi. Özyürek, "Listede 'yetmez ama evet' diyenlerin olduğunu görmekten üzüntü duyuyorum" dedi.

11.04.2011 - 14:35

Özyürek: 'Yetmez ama evet'çiler listeye girdi

Aday listelerinin açıklanmasına saatler kala CHP’de sürpriz gelişmeler yaşanıyor.

101 milletvekilinden yaklaşık yüzde 80’inin liste dışında kaldığı belirtiliyor.

Aday olamayan isimlerden Mustafa Özyürek, NTV’nin sorularını yanıtladı.

Mustafa Özyürek, şunları söyledi:

“Bu ölçüde bir tasfiye beklenmiyordu. Her seçim öncesinde çok sayıda milletvekilinin değişmesi beklenen bir sonuçtur. Yerlerine gelen insanların bir bölümü sosyal demokrasiye hizmet etmemiş, CHP’ye hizmet etmemiş, son anda katılmış, adaylık için başvurmuş kimselerden oluşuyor. Bizim yerimize görevinden isitifa eden il başkanı ilçe başkanları olabilirdi. Onlar değerlendirilse yine doğal karşılanabilirdi. İstanbul listesinde yer alanların çoğunun adını bile duymadım. Eminim il başkanı ve ilçe başkanları da yeni duymuştur.

Yenilenme, değişim olurken emeğe saygı göstermek gerekirdi. Listeye giren arkadaşlarımı kutluyorum, içinde çok değerli arkadaşlarımız var. Bu parti bizim partimiz. Eleştirilerimiz, kırgınlıklarımız var ama küskünlüğümüz sözkonusu değil. CHP’nin başarısı için elimden geleni yapacağım.

Şöyle bir kırgınlığım var; Sayın Kılıçdaroğlu benim meslekdaşımdır. Kendisinden daha kıdemli bir hesap uzmanıyım. Keşke ‘Üstad, çok sıkışık durumdayız, bu dönem kenarda bekleseniz iyi olur’ deseydi. Bu nezaketi göstermek iyi olurdu.

Listede CHP’nin sağında yer almış önemli isimler var. Daha solunda yer almış isimler var. Bunlar koalisyon görüntüsündedir. Çok karma bir kadro var. İnşallah bu kadro partiyi iktidara götürür.

CHP'YE İNANMIŞ KADROLAR TASFİYE EDİLDİ
Ben ve benim gibi pek çok arkadaşımın partiye küskünlüğü söz konusu değil. İnsanlar sokakta beni görünce CHP'nin bir ferdini görmüş gibi olurlar. Ben bir sosyal demokratım, CHP'ye uzun yıllar emek verdim. CHP'ye inanmış, uzun yıllar hizmet etmiş kadrolar tasfiye edilirken, emeği olmayan pek çok insan ön sıralara konulmuş. CHP'ye, sosyal demokrasiye uzun süre hizmet eden insanlar bir kanara itilmiştir. Bir kırgınlığım elbette var ama küskünlük yok. Bu seçim hayati bir seçim. Ama ne yazık ki biz ev ev, hayır oyu için uğraşırken, listelerde 'yetmez ama evet' diyen bazı arkadaşların olduğunu görmekten üzüntü duyuyorum.

Parlamento kadroları açısından büyük bir tasfiyeyle karşı karşıyayız. Bunca emeği yok saymak emek en yüce değerdir diyen parti için hoş olmamıştır. Buradan hareketle partide küskünler hareketi başlayacak beklentisi yanlıştır. Partinin seçimde başarılı olması için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...