Ergenekon soruşturmasına ilişkin suskunluğunu katıldığı bir televizyon programında bozan Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, davada sanık sıfatıyla yargılanacak olan eşi Ferda Paksüt'ün yanı sıra kendisinin de dinlendiğini savunarak, soruşturmayı yürüten savcıları eleştirdi.

Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'ün dinleme tutanağını dinleme başladıktan tam 5 ay sonra Anayasa Mahkemesi’ne gönderdiğine dikkat çeken Paksüt, tutanakların "hedef şahıs" bölümünde eşi Ferda Paksüt’le birlikte kendi isminin de olduğunu açıkladı.

"KORSAN SORUŞTURMA"
Ergenekon savcılarının talimatı ile yapılan dinlemenin, Anayasa ve yasalara aykırı olduğunu kaydeden Anayasa Mahkemesi Başkanvekili, "Osman Paksüt'ü hedef alan bir tertip var. Korsan soruşturma yürütülüyor " dedi.

"İĞRENÇLİK, KALLEŞLİK, KAHPELİK"
"Hukuk dışı olarak insanların konuşmalarını dinlemek iğrençliktir, kalleşliktir, kahpeliktir" diye konuşan Paksüt, kapalı kapılar ardından üçüncü kişilerle yapılan konuşmaların deşifre edilmesi halinde kimsenin onur ve haysiyetinin kalmayacağını söyledi.

HAŞİM KILIÇ'A İSTİFA ÇAĞRISI
Osman Paksüt, kendisi hakkındaki bu iddiaları araştırmayarak görevini yerine getirmeyen başkan Haşim Kılıç'ı da istifaya çağırdı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK
Başkanvekili Paksüt, konuyla ilgili yeni Adalet Bakanı’ndan resen soruşturma başlatmasını isterken, kendisinin de Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’na suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.