Paksüt: Toplantı gizli, mutabıkız

Anayasa Mahkamesi Başkanvekili, yüksek mahkemenin dün yapılan özel oturumuyla ilgili yapılan açıklama dışında basınla konuşulmayacağını söyledi.

Haberler 08.05.2009 - 13:01

Paksüt: Toplantı gizli, mutabıkız

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, bugün bir gazetede yer alan yüksek mahkemenin özel oturumunda eşi Ferda Paksüt konusunda söylediği iddia edilen sözlerle ilgili açıklama yaptı.

Özel oturumda şahsını ilgilendiren konular nedeniyle bazı gerçekleri hatırlatma zorunluluğu gördüğünü ifade eden Paksüt, bu toplantıdaki tüm görüşmelerin gizli cereyan ettiğini söyledi.
Anayasa Mahkemesi Başkanlığı tarafından 15 kişi adına ve bu heyetin onayıyla bir açıklama yapıldığını hatırlatan Paksüt, şöyle konuştu:

"Bunun dışında içerik hakkında basınla konuşulmaması hususunda saygı ve güven temelinde mutabık kalınmıştır. Gizli olması ve öyle kalması anlayışıyla yapılan görüşmelerin içeriği hakkında konuşmamayı onur görevi ve kuruma saygı anlayışı ile sürdürmekteyim.

Ferda Paksüt hakkında başlamış bir yargı süreci olup bunun görüleceği mahkeme bellidir. Yargılama, bağımsız yargı organı olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılacaktır. Başka hiçbir kişi ve kurum bu konuda yetkili değildir. O davanın kapsamına giren ve iddianamede yer alan konularda hiçbir kişi ve makamın doğrulatma ve yalanlama hak ve görevi olamaz.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın iddianamesi ve eklerinde yer almış olup kamuoyuna yansıtılan her tür husustan dolayı hakları ihlal edildiğini düşünenlerin başvuracakları yol ve yöntemler hukukumuzda bellidir. bir hukuk devletidir ve hukuk herkese lazımdır. Hepimiz hukuka güvenmeliyiz."

Sayfa Yükleniyor...