Palaz: Raporda tahrifat yapmam istendi

TÜBİTAK BİLGEM Daire Başkanı Dr. Hasan Palaz, görevden alınmasıyla ilgili olarak, "Başbakanın ofisinde bulunan böcekle ilgili raporda tahrifat yapmam istendi. Kabul etmediğim için görevden alındım" dedi.

21.02.2014 - 10:01

Palaz: Raporda tahrifat yapmam istendi

5 Şubat'ta görevden alınan TÜBİTAK BİLGEM Daire Başkanı Dr. Hasan Palaz, görevden alınmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Palaz'ın iddiasına göre, Başbakanlıkta ele geçirilen böceklerle ilgili hazırladığı rapor beğenilmedi, kendisinden raporda tahrifat yapması istendi.

Dr. Hasan Palaz, yaptığı yazılı basın açıklamasında "Başbakanlık'ta bulunan dinleme cihazını inceleyerek kaynağı ve ömrü konusunda bilimsel rapor hazırlamam istendi. Fiziksel ve kimyasal çalışmalarla yapılan bilimsel incelemeler ve analizlerin sonucu hazırladığımız rapor 2012 yılı Ocak ve Mart aylarında MİT'e teslim edildi" dedi.

Palaz, etkili bazı kişilerin kendisinden raporu tekrar istenen şekilde hazırlayıp sunmasını aksi takdirde görevden alınacağını söylediklerini açıkladı. Palaz açıklamasında, "Tarafıma ifade edilen "Beklenti" böceğin kullanıma girdiği tarihin gerçek tarihten başka bir tarih olarak değiştirilmesiydi. Yani bilimsel ve objektif kriterlerle hazırlanan raporda masa başı tahrifat yapmam istendi. Aksi halde ‘birilerinin adamı' olarak fişlenip görevden alınacağım belirtildi. Konunun hassas olduğu ifade edildikten sonra 'kendini yakma, kim yanarsa yansın' şeklinde yoğun tehdit ve baskı altına alındım" şeklinde konuştu.

Bu talebi reddetmesinin ardından kendisine iletilen mesaj ve baskıların sonucu görevinden alındığını belirten Palaz, "Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün Bey'in değişmesiyle yeni bakan göreve başlar başlamaz görevden alındım" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...