Avuç içi bilgisayar denildiğinde bir zamanlar verilen ilk cevap olan “Palm”, şimdilerde kaybettiği prestijini geri almak için önümüzdeki Ocak ayında Las Vegas’ta gerçekleştirilecek CES 2009 (Consumer Electronics Show / Tüketici Elektroniği Gösterimi) fuarını bekliyor. Firma, CES 2009 bünyesinde Palm OS’in yeni sürümü “Nova”yı tanıtacağını duyurdu.

Firmadan yapılan açıklamaya göre, Kanadalı üretici Research In Motion’un (RIM) BlackBerry’si kadar iş odaklı, Amerikan üretici Apple’ın iPhone’u kadar eğlence odaklı iki farklı düşünceyi bir potada eritecek olan “Nova”, iki farklı ihtiyaca hitap eden bir köprü olarak tasarlandı.

Businessweek’in son sayısında yer alan açıklamaya göre, firma yeni işletim sisteminin yalnızca akıllı telefon yazılımı olarak geliştirilmediğini, üretilecek cihazlara aynı zamanda taşınabilir oyun konsollarının sahip olduğu dinamizmi de kattığı belirtiliyor.

Yeni işletim sisteminin ajandada yer alan iş seyahatleri öncesinde gidilecek yerin trafik, hava koşulları ve eğlence etkinlikleri gibi bilgileri elektronik posta ile sahibine iletmesi gibi yenilikçi fikirlerle dolu olduğunu belirten Palm, Nova üzerine inşa edilecek ürünlerle pazardan %2 gibi bir pay kapmayı bekliyor.