NTV

Palm'ın yeni sahibi HP

Türkiye

Son iki yıldır zarar eden akıllı telefon üreticisi Palm, HP tarafından satın alınıyor.

Akıllı telefon pazarında strateji hataları yüzünden zor duruma düşen Palm’a sonunda müşteri çıktı. Dünyanın en büyük beş bilgisayar üreticisinden biri olan HP, toplam 1.2 milyara Palm'ın yeni sahibi olacak.

İlişkili Haberler


Firmadan yapılan açıklamada, HP, Palm'a 1 milyar dolar, firmanın alacaklılarına da 200 milyon dolar ödeyecek. Böylece Palm'ın satış değeri 1.2 milyar dolar olarak kayıtlara geçecek.

Avuçiçi bilgisayar üretimine başlayan ilk firmalardan olan Palm, akıllı telefon modelleriyle de dikkat çekiyor. Firma en son yılın ilk aylarında Palm Pre Plus ve Pixi Plus modellerini duyurdu. Ancak özellikle operatörlerle yaptığı aşırı kısıtlı kontratlı satış anlaşmaları ve Avrupa pazarına bir türlü girememesi yüzünden planlanan satış rakamının yanına bile yaklaşamadı.

Palm telefonlarda çalışan WebOS adlı işletim sistemi esasında cihazın en kıymetli bileşeni. Satın alımla ilgili olarak konuşan HP CEO'su Jon Rubinstein, "Asıl mesele WebOS idi. Bunu geliştirip mobil olan platformlarımıza, yani akıllı telefon, tablet bilgisayar ve belki netbook'lara yayacağız" dedi.