Pamuk: Arap Baharı beni neredeyse ağlatacak

Orhan Pamuk, İtalyan La Repubblica gazetesine "Müslüman ülkelerindeki Arapların çığlıkları demokrasinin değerlerine ulaşmak için. Bu olanları gözlemlemek, beni neredeyse ağlatacak" yorumunu yaptı.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.06.2011 - 19:04

Pamuk: Arap Baharı beni neredeyse ağlatacak

2006 yılında Nobel ödülünü kazanan Orhan Pamuk, 12 Haziran seçimlerinde oy kullanmak üzere 'ye dönmeden önce İtalyan La Repubblica gazetesinden Marco Ansaldo'ya verdiği demeçte, "Türkiye, her zaman bir başrol oyuncusu. Bunu kültürüyle, sanatıyla, filmleriyle ve politikasıyla görüyoruz. Buna bir örnek; son dönemde ülkemin çevresinde yaşanan olaylar" dedi.

Demokrasinin insan hakları, kadın hakları ve haberleşme özgürlüğü gibi değerlerinin olduğunu belirten Pamuk, "Tunus'ta, Mısır'da ve diğer Müslüman ülkelerindeki Arapların çığlıkları bu değerlere ulaşma çabası için. Bu olanları gözlemlemek, beni neredeyse ağlatacak" yorumunu yaptı.

Pamuk, ABD'de yaşadığı dönemde kendisinin de İslam konusundaki önyargıların kurbanı olduğunu ileri sürdü. İnsanların bu ülkelerde diktatörlük sisteminin geçerli olduğunu düşündüklerini, Türkiye'yi tanımadan bu yorumları yaptıklarını ancak bugün bu algının değişmiş olmasını memnuniyetle karşıladığını kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...