Japon elektronik devi Panasonic, görüntüleme ürünlerinde son beş yıldır başlattığı atağı abartarak sürdürüyor. İsveç’in başkenti Stockholm’de izleyen altı içinde piyasaya sürülmesi beklenen yeni ürünlerinin prototiplerini basına gösteren firma, dünya pazarının yüzde 15’ini ele geçirmek gibi büyük bir hedefe kilitlenmiş durumda.

Firmadan yapılan açıklamada Panasonic markalı fotoğraf makinelerinin geçen yıl 30’dan fazla ülkede yüzde 10’luk Pazar payını aştığı belirtildi. Panasonic Dijital Fotoğraf Makineleri Bölümü Başkanı Ichiro Kitao, geçen yıl dünyada 11 milyon fotoğraf makinesi sattıklarını, bu yıl ise hedeflerinin 15 milyon olduğunu söyledi.

Hemen tümünde Leica lens kullanılan yeni ürünler arasında özellikle yarı-profesyonel fotoğraf makinelerinin klasikleri arasına girmeye aday LX5 dikkat çekiyor. LX serisinin yeni üyesi, daha geliştirilmiş yüksek hassasiyetli CCD’ye sahip. Profesyonellerin ve deneyimli amatörlerin kullanacağı bir cep makinesi olarak tasarlanan Panasonic Lumix LX5, Türkiye’de Eylül ayından itibaren 1499 TL ile piyasaya sürülecek.

Fütüristik tasarımlı, 14.1 megapiksel çözünürlüklü Lumix FT10 zor koşullara meydan okuyacak şekilde hazırlanmış. İnce gövdesinde 4x optik zum barındıran FT10, 3 metre derinliğe kadar suya, -10 dereceye dek donmaya ve toza dayanıklı yapıya sahip. Makine su altında da 720p HD video da çekebiliyor. Lumix FT10’un Türkiye’de tavsiye edilen fiyatı 850 TL olacak.

Panasonic FT10
Panasonic FT10

14.1 megapiksel çözünürlüğündeki Panasonic Lumix FZ45, Akıllı Zum ile 32x’e çıkabilen 24x zum gücü ile hem fotoğraf çekimi hem de HD video kayıt için iiyi bir seçenek gibi duruyor. Firma bülteninde, Speed AF özelliği ve yüksek hızlı başlatma süresiyle, Panasonic Lumix FZ45’in kendi alanında en hızlı tepki süresine sahip makine olduğu belirtiliyor. Türkiye’deki fiyatı 1099 TL civarında olacak.

Panasonic FZ45
Panasonic FZ45

Ağabeyi FZ100 de 14 milyon piksel çözünürlükte saniyede 11 kare fotoğraf çekerken, fotoğraf boyutu 3.5 milyon piksele düşürüldüğünde saniyede 60 kare çekebiliyor. Full HD (1080i) video çekebilen makine, video boyutu düşürüldüğünde saniyede 220 kareye varan ağır çekim yeteneği ile gözün kaçırdığı ayrıntıları bile yakalayabiliyor. FZ100'ün Türkiye'de satış fiyatının 1500 TL olması bekleniyor.

Panasonic FZ100
Panasonic FZ100

Cepte taşınabilecek ince tasarımlı ancak çok güçlü özellikleri olan bir başka model de FX700. Panasonic yetkililerine göre, 14.1 megapiksel çözünürlüğündeki, 5x optik zumlu FX700, hassas çekim ortamlarında bile bulanıklık sorununu ortadan kaldırıyor. 24 milimetre ultra geniş açılı süper parlak Leica DC Vario-Summicron lensiyle Türkiye'de Eylül ayı itibariyle satışa çıkacak olan Panasonic Lumix FX700'ün tavsiye edilen satış fiyatı yaklaşık 1.000 TL olacak. Makinede geniş ekrandan çerçeve içinde odak noktasının dokunarak seçilebilmesi de önemli bir yenilik.

Panasonic FX700
Panasonic FX700