Yönetmenliğini Yeşim Ustaoğlu’nun yaptığı ve baş rollerini Tsilla Chelton, Derya Alabora, Övül Avkıran, Onur Ünsal ve Osman Sonant’ın paylaştığı “Pandora’nın Kutusu”, İran’da 1-11 Şubat günleri arasında düzenlenen 27. Uluslararası Fajr Film Festivaline katıldı.

Mohammad Mahdi Asgarpour (İran), Majid Sheikh- Ansari (İran), Andrey Zvyagintsev (Rusya), Roberto Stabile (İtalya), Mikel Olaciregui (İspanya), Marc Bashet (Fransa) ve Paul Cox’tan (Hollanda) oluşan jüri, 14 film arasından “Pandora’nın Kutusu”nu iki ödüle layık gördü.

Film “Kristal Simurg Jüri Özel Ödülü”nü alırken, “Kristal Simurg En İyi Oyuncu Ödülü” de Derya Alabora, Övül Avkıran ve Tsilla Chelton’a verildi.

FİLMİN KONUSU
San Sebastian Film Festivali’nde “En İyi Film” ve “En İyi Kadın Oyuncu (Tsilla Chelton)”, Antalya Film Festivali’nde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Övül Avkıran)” ve Amiens Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu (Tsilla Chelton)” ödüllerini alan “Pandora’nın Kutusu”, 23 Ocak 2009’da sinemaseverlerle buluştu.

Filmin konusu özetle şöyle:

“İstanbul’un farklı bölgelerinde yaşayan, her biri diğerinden farklı sorunun ve hayat standardının içinde sıkışıp kalan, birbirinden habersiz, tam anlamıyla orta yaş ve sınıfa mensup 3 kardeşi (Derya Alabora, Övül Avkıran, Osman Sonant) doğup büyüdükleri batı Karadeniz dağlarındaki köylerinden gelen telefon bir araya getirir. Yaşlı anneleri Nusret Hanım (Tsilla Chelton) kaybolmuştur. Annelerini aramak için buluşan 3 kardeşin köylerine istemeyerek yaptıkları yolculuk, saklı kalan pek çok sorunun, tıpkı Pandora’nın kutusundaki gibi iyi ve kötü pek çok şeyin açılmasına neden olur. Annelerini bulup İstanbul’a getirdikten bir süre sonra Alzheimer olduğunu öğrenen 3 kardeş, annelerinin hayatlarına katılımıyla pek çok gerçekle yüzleşirler. Nusret Hanım’ı anlayacak tek kişi ise büyük abla Nesrin’in (Derya Alabora) hayatı sorgulayan oğlu Murat (Onur Ünsal) olacaktır.”