NTV

Pankart açan öğrenciye 8 yıl hapis

Türkiye

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Roman açılımı toplantısında pankart açan 3 öğrenciden 2'si, 8 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 14 Mart 2010’daki Roman Çalıştayı’nda, 'Parasız eğitim istiyoruz, alacağız' yazılı pankart açan 3 öğrencinin davasında karar çıktı.

Çağlayan’daki Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Berna Yılmaz, Ferhat Tüzer ile Utku Aykar katılmadı.

Duruşmada sanıkların beraatini isteyen avukat Taylan Tanay, "Bu yargılamanın başından itibaren adil yargılama hakkı ihlal edildi. Mütalaasında bu çocuklara ‘beraat verilsin’ diyen savcı, kısa süre sonra kararname ile kendini Büyükçekmece’de buldu. Özel yetkileri de alındı."dedi.

ÜYE HAKİM: BİZ CANAVAR MIYIZ ?
Savunmasında Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili yapılacağı belirtilen düzenlemelere de değinen Tanay,"Özel yetkili mahkemelerin geleceği ne olacak bilmiyoruz. Galiba kaldıracaklar. Başbakan ‘Bu mahkemeler canavara dönüştü’ dedi. Gerçi MİT’in üzerine gidince böyle denildi ama olsun. Bu gençler yıllardır yargılanıyor burada onlar ne yapsınlar. Gerçekten de canavara dönüştü bu mahkemeler." dedi.

Tanay’ın bu sözleri üzerine mahkemenin üye hakimlerinden Aytekin Ozanlı, “Biz canavar mıyız " diye sordu. Bunun üzerine avukat, “Ben size canavar demedim. Sadece Başbakanın bir tespitini aktardım.'' dedi.

FERHAT VE BERNA’YA TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELİĞİ VE PROPANGANDADAN 8 YIL 5 AY
Daha sonra ara veren mahkeme, davayı karara bağladı. Sanıklar Ferhat Tüzer ve Berna Yılmaz’a terör örgütü üyesi olmak suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası veren mahkeme, iki sanığı örgüt propagandası yapmak suçundan da 2 yıl 2 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı.

Sanıklar toplamda 8 yıl 5 ay 20 gün hapis cezası aldı.

Örgüt üyesi olmak suçundan beraatine karar verilen diğer sanık Utku Aykar ise örgüt propagandası yapmak suçundan 2 yıl 2 ay 20 gün hapisle cezalandırıldı.

MÜTALAA DEĞİŞTİ
3 sanığın yargılandığı duruşmada ilk olarak Büyükçekmece’ye atanan savcı Kasım İlimoğlu, "Anayasa sınırları içinde düşüncelerini açıkladılar" gerekçesiyle beraat etmeleri yönünde mütalaa verdi. İlimoğlu’nun görev yerinin değişmesinin ardından göreve gelen savcı Adem Özcan ise mütalaayı değiştirerek "Bu sanıklar terör örgütü üyeleridir" dedi ve 15 yıl hapis cezası istedi .