'Pantolonu Emine Ülker Tarhan engelledi'

AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır, CHP'li Şafak Pavey'in "pantolon" eleştirisine yanıt verdi. Satır, Meclis'e pantolonla girilmesinin tüm partiler tarafından kabul edildiğini, ancak CHP'li Emine Ülker Tarhan'ın buna karşı çıktığını söyledi.

31.10.2013 - 17:29

'Pantolonu Emine Ülker Tarhan engelledi'

Başörtüsüyle bugün Meclis'e gelen 4 milletvekilinden biri olan Nurcan Dalbudak, NTV'de soruları yanıtladı. Bugünkü Genel Kurul'un sorunsuz geçmesinin kendisini çok mutlu ettiğini söyleyen Dalbudak, herkese teşekkür etti.

Dalbudak ardından konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır da CHP'l,i Şafak Pavey'in "pantolon" serzenişine yanıt verdi. Pavey'in bu konuda yanlış bilgilendirildiğini söyleyen Satır, "Pantolon konusunda 4 partinin Grup Başkanvekilleri; bizden Sayın Ayşe Bahçekapılı, BDP'den Pervin Buldan, MHP'den Sayın Şandır geçmiş dönemlerde bu konuda çalışma yapmışlar. Pantolonla Meclis'e girilmesine dair bir çalışma grubu oluşturulmuş. Kadınların Meclis'e pantolonla girmesine, bu konuda kimsenin muhalefet etmemesine yönelik bir karar alınmış. Bu karar o dönemki Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan'a götürüldüğü zaman bunu kabul etmemiş" dedi.

'MUTLULUK VERİCİ'
Bugün Meclis'teki Genel Kurul'a başörtüsüyle katılan AK Parti Milletvekili Nurcan Dalbudak, "Meclis'te bu tür sorunların olmaması mutluluk verici. Diğer gruplardan da bir sorun çıkamadı, kavga çıkmadı. Gayet olumlu bir Genel Kurul saatiydi" dedi.

"Endişeniz var mıydı" sorusuna "Yoktu, çünkü. Sene 99'du ve bu tür politikaların fazlasıyla yoğun bir dönemdi. O günden bu yanan eğitimde iş hayatında bu tür sorunların yaşanmadığı bir ülkede yaşıyoruz. Anayasal olarak bu bizim hakkımız. Mutlu bir gün. Bütün milkletvekillerine teşekkür ediyorum" diye yanıt veren Dalbudak Şafak Pavey'in eleştirilerine yönelik olarak da "Kadınların özgürlüğü dediğinizde başörtüsüyle ilgili çok ciddi sorunlar var. Bunu sayıya döktüğünüzde onbinlere varan sorun vardı. Biz bu sorunu ortadan kaldırdık. Kadının istihdamda eğitim hayatında devamlılığını, kadınların özgürlüğü konusunda zaten çalışmalarımız var. Bu da devam edecek.

Pantolon konusunu biz de istiyoruz. Grup Başkanvekilimiz de söyledi, Meclis'te kadınların ortak talebidir. Çünkü sabahlara kadar çalışılan bir Meclis ortamı var" dedi.

'BUGÜN KEŞKE PANTOLONLA GELSEYDİ'
AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır da Şafak Pavey'in Meclis'teki konuşmasıyla ilgili, "Pantolon konusunda 4 partinin Grup Başkanvekilleri; bizden Sayın Ayşe Bahçekapılı, BDP'den Pervin Buldan, MHP'den Sayın Şandır geçmiş dönemlerde bu konuda çalışma yapmışlar. Pantolonla Meclis'e girilmesine dair bir çalışma grubu oluşturulmuş. Kadınların Meclis'e pantolonla girmesine, bu konuda kimsenin muhalefet etmemesine yönelik bir karar alınmış. Bu karar o dönemki Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan'a götürüldüğü zaman bunu kabul etmemiş. Olay Şafak Pavey'in dediği gibi değil, Emine Ülker Tarhan zamanında, bir kadın vekil tarafından engellenmiş. Bu konu biraz yanlış bir bilgiye dayanıyor.

'Başı açık vitrin milletvekilleri' sözü nedeniyle Şafak Hanım'dan özür bekliyoruz. Biz hiçbir zaman vitrin olmadık, biz bu ülkenin vicdanı olduk. Şafak Hanım'a yakışmadı.

Meclis'e pantolonla girilmesine dair bir engel yok. Şafak Hanım bunları söyleyeceğine keşke pantolon giyip gelseydi, biz kendisini alkışlardık" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...